Ekonomie umělé inteligence: Kolik vydělá v příštích letech?

Ještě nedávno společné téma sci-fi filmů a utopické literatury, nyní praktická technologie s obrovským potenciálem. I přesto, že věk umělé inteligence je teprve na začátku, slova jako automatizace a robotizace jsou odborníky napříč odvětvími skloňována čím dál častěji. Jak umělá inteligence vydělává dnes a jak bude vydělávat v budoucnu? A kde se skrývá největší potenciál? To prozrazuje článek na TheMarketMogul.com.

Umělá inteligence (AI) je současně výzvou a současně hrozbou. Očekává se totiž, že automatizace přinese zánik obrovského množství pracovních míst. Studie, kterou provedla Oxfordská univerzita v roce 2013, odhaduje, že AI v budoucnu nahradí 47 % pracovních míst ve vyspělých zemích. Studie OECD, která proběhla v loňském roce, pak tvrdí, že 9 % pracovních míst zanikne už v příštích dvou letech. Mluví se ale i o dalších etických a morálních důsledcích, jako je eskalace nerovnosti či zabezpečení ochrany dat.

Koho nejvíce zasáhne automatizace? Asii, ale i Českou republiku

Vývoj však nelze zastavit a nebylo by to ani žádoucí – umělá inteligence bezpochyby přinese společnosti výhody, které si mnozí z nás neumí ani představit. Podle Narrative Science bude umělá inteligence do roku 2018 využívána v 62 % firem a dalších organizací. Technologické společnosti již teď investují do vývoje miliardy dolarů a do budoucna se zdá, že se jim tyto prostředky mnohokrát vrátí. Jak ukazuje následující graf, podle odhadů budou tržby z umělé inteligence v příštích letech rychle růst.

Předpokládá se, že lídrem v této oblasti budou tradičně Spojené státy. Avšak jejich pozici by mohla ohrozit například Čína a další východoasijské ekonomiky, které rovněž investují řadu prostředků do zavádění inovací v podnikání.

Musk: Peníze pro všechny. Automatizace a garantovaný příjem

Jak ukazuje následující graf, podle očekávání proudí nejvíce prostředků do oblasti softwaru a informačních technologií (jedná se o 32 % celkového objemu investic). Poté následuje internet s téměř 8 %, telekomunikace s něco přes 4 % a výzkum s něco přes 3 %. Kolem 2,5 % se investuje v maloobchodě, marketingu a reklamě a finančních službách. Kolem 2 % se investuje v automobilovém průmyslu a také ve vládní administrativě.

Čtvrtá průmyslová revoluce? Jen na papíře

Newsletter