Ekonomika loni rostla slušně, ale očekávání úplně nenaplnila

Hrubý domácí produkt vzrostl v roce 2014 o dvě procenta, byl tak potvrzen předběžný odhad. Meziročně se HDP ve 4. čtvrtletí zvýšil o 1,5 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. %.

V porovnání s předběžným odhadem se HDP ve 4. čtvrtletí 2014 zvýšil, což je jistě příznivá zpráva. Na druhou stranu, i přes toto zvýšení zaostal růst HDP v posledním kvartále loňského roku za předpokladem trhu (1,8 procenta). Rovněž HDP za celý rok 2014 je nižší, než nač ukazovaly odhady prezentované v průběhu celého loňského roku. Z tohoto hlediska je tedy výkon tuzemské ekonomiky v roce 2014 určitým zklamáním, byť z celoevropského hlediska jsou dvě procenta růstu poměrně dobrým výsledkem.

Příznivé je, že ekonomický růst je rozložen napříč jednotlivými jeho klíčovými složkami. Například konečná spotřeba domácností zaznamenala ve 4. kvartále 2014 svůj vůbec nejrychlejší mezičtvrtletní růst od počátku roku 2010. V porovnání s rokem 2013 se celkově více spotřebovávalo a zejména investovalo. Vysoká úroveň spotřebitelské důvěry v ekonomiku napovídá, že spotřeba by měla sílit i v roce letošním.

Výhled však zůstává příznivý i z jiných důvodů. Zahraniční poptávka, která byla hlavním tahounem českého růstu v roce 2014, by v roce letošním nemusela vůbec oslabit. Hospodářský útlum eurozóny totiž nakonec není tak citelný, jak se předpokládalo. Eurozóně navíc pomůže poměrně slabé euro, které je dále oslabováno oznámeným kvantitativním uvolňováním v podání Evropské centrální banky. Příznivý ekonomický vývoj Německa a eurozóny se kladně promítne do letošních českých růstových čísel. 

Newsletter