Ekonomika poroste rychleji, tvrdí nově Slováci i Němci

Německý hospodářský institut Ifo zvýšil výhled růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 procenta z prosincových 1,5 procenta. Optimističtější je v dnes zveřejněném odhadu také slovenská vláda. Letos čeká nově růst ekonomiky o 3,2 proti 2,9 procenta.

Ke zrychlení růstu ekonomiky v Německu má přispět silná soukromá spotřeba podpořená nízkou nezaměstnaností. V příštím roce má tempo růstu největší evropské ekonomiky mírně zpomalit na 1,8 procenta. Prognóza Ifo je o něco optimističtější než prognóza německé vlády. Ta čeká letos díky silné domácí poptávce expanzi o 1,8 procenta. Centrální banka počítá se zvýšením HDP o 1,7 procenta. 

„Německá ekonomika v současné době zažívá silný vzestup,“ uvedl ekonom Ifo Timo Wollmershäuser. „Soukromá spotřeba zůstává pilířem vzestupu, protože očekávání vývoje příjmů domácností je příznivé díky zlepšení situace na pracovním trhu.“ 

V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt Německa vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta, což bylo výrazné zpomalení z 0,7 procenta v posledních třech měsících roku 2014. Za slabý růst mohl hlavně zahraniční obchod. 

Ifo předpokládá, že počet zaměstnaných bude v letošním i příštím roce dále růst. Podniky by měly zvyšovat své investice díky nízkým finančním nákladům. 

Německý Institut světové ekonomiky (IfW) dnes rovněž uvedl, že očekává v Německu hospodářské oživení. HDP má letos podle IfW stoupnout o 1,8 procenta a příští rok výrazně zrychlit na 2,1 procenta, napsala agentura Reuters. 

Také slovenská vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky. Ministerstvo financí v nejnovější prognóze počítá s tím, že hrubý domácí produkt (HDP) země letos stoupne o 3,2 procenta oproti dosavadnímu odhadu 2,9 procenta. Novinářům to dnes řekl ministr financí Peter Kažimír. 

Zlepšení výhledu ministerstvo zdůvodnilo zejména příznivým vývojem v prvním letošním čtvrtletí, kdy slovenské hospodářství vzrostlo o 3,1 procenta. To byl nejlepší výsledek od konce roku 2011. 

„Motorem růst zůstává i v tomto roce domácí poptávka. Pokračující trend rostoucích podnikových úvěrů spolu s návratem stavebnictví do černých čísel a výstavba nové karosárny v bratislavské automobilce předznamenávají svižný růst investic,“ uvedlo ministerstvo financí. Ekonomiku podle úřadu podpoří i slabší euro a program Evropské centrální banky zaměřený na nákup státních a dalších dluhopisů v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. 

Prognóza počítá s tím, že HDP Slovenska v příštím roce vzroste o 3,7 procenta, v dalších dvou letech by slovenská ekonomika měla přidat shodně o 3,6 procenta. Loni HDP Slovenska stoupl o 2,4 procenta. 

Rychlejší růst ekonomiky přispěje podle ministerstva financí ke snižování nezaměstnanosti, která by se na Slovensku v roce 2018 poprvé od globální ekonomické krize měla dostat na jednocifernou hodnotu z loňských 13,2 procenta. 

Optimističtější než slovenské ministerstvo financí je slovenská centrální banka, která v poslední prognóze z minulého týdne ponechala výhled letošního růstu ekonomiky země na úrovni 3,5 procenta. 

Newsletter