Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Ekonomika stoupá jako raketa. Příští rok se to opakovat nebude

Hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 4,5 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostl o 0,5 procenta.

Podobně jako v minulém čtvrtletí došlo i nyní ke zlepšení odhadu čtvrtletního HDP. Výsledek je tak ještě o dvě desetiny procentního bodu lepší než předběžný odhad. Je možné, že k dalšímu vylepšení dojde v následující revizi, ostatně opět podobně jako v minulém kvartále.

Tahounem růstu je průmysl. Daří se výrobě automobilů, ale třeba i železničních lokomotiv a vozového parku či elektrických zařízení. Růst je ale rozložen poměrně rovnoměrně mezi jeho jednotlivé klíčové složky, což mu dodává robustnost a zásadně jej odlišuje od krátkodechého oživení v roce 2011, které stálo jen na jedné noze, té v podobě zahraničního obchodu.

K růstu ve třetím čtvrtletí významněji než v předchozích kvartálech přispělo konečně také stavebnictví, které bylo dlouho „nemocným mužem“ české ekonomiky. Nutno však dodat, že čísla ve stavebnictví výrazně vylepšuje dočerpávání evropských fondů. Prostředky z nich zhusta plynou na projekty v oblasti infrastrukturního stavitelství. Teprve příští rok uvidíme, zda stavebnictví oživuje i bez této přechodné berličky. Pozemní stavitelství totiž stále podává výrazně slabší výkon než právě stavitelství infrastrukturní, což ale může být jen následek nutného přesměrování kapacit podníceného zmíněným dočerpáváním.

Vláda se na růstu obecně podílí z podstatné části, neboť její investiční aktivita nabírá od počátku roku na obrátkách. Je ovšem otázkou, zda by si neměla prostředky na fiskální stimuly „schovat“ pro období, kdy to bude ekonomika potřebovat více, tedy pro období krizová či období recese. Vládní politici se nechávají ukolébat velice svižným růstem a nemyslí na rezervu na horší časy.

Pozitivním faktem je, že zahraniční obchod ve třetím čtvrtletí nezatížil hospodářský útlum Číny. S očekávaným zhoršením globálních ekonomických podmínek bude v příštím roce náročnější dosáhnout tak dobrého výsledku zahraničního obchodu. Za celý letošní rok předpokládáme růst 4,4 procenta, v příštím roce pokles růstu pod tři procenta.

Newsletter