Ekonomika USA zrychluje, zní mírně optimistický komentář Fedu

Růst americké ekonomiky v uplynulých dvou měsících zesílil, rostly spotřebitelské výdaje i výroba. Fed to včera uvedl v pravidelně vydávané Béžové knize o vývoji ekonomiky.

„Spotřebitelské výdaje se zvýšily ve všech regionech… Aktivita zpracovatelského sektoru rostla po celé zemi,“ uvedl Fed. Podle centrální banky se zlepšily rovněž podmínky na trhu práce a komerční banky zvýšily úvěrovou aktivitu.

Včerejší vydání Béžové knihy vyznívá o poznání optimističtěji oproti dubnové zprávě Fedu, která hovořila o tom, že některé části USA se stále potýkají s negativními dopady mrazivé zimy na ekonomiku.

Ekonomové všeobecně předpokládají, že Fed sice v červnu ohlásí další omezení programu nákupů dluhopisů, kterým podporuje hospodářský růst, ale zároveň potvrdí příslib, že bude držet klíčovou úrokovou sazbu v blízkosti nuly ještě „značnou“ dobu po úplném ukončení tohoto programu. Očekává se, že Fed zcela zastaví nákupy dluhopisů na podzim letošního roku.

Americká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí poprvé po třech letech klesla, hrubý domácí produkt se v důsledku mrazivé zimy snížil o procento. Ve druhém čtvrtletí však analytici počítají s návratem k růstu, který by se podle nich měl pohybovat od tří do čtyř procent.

Americká ekonomika padá poprvé od roku 2011, ukázala revize HDP

Newsletter