Ekonomové čekají silnější německý motor. Varují před bublinami

Přední německé, rakouské a švýcarské ekonomické instituty dnes zvýšily odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,1 procenta z dosavadní prognózy 1,2 procenta. V příštím roce má tempo největší evropské ekonomiky mírně zvolnit na 1,8 procenta, uvedly instituty, jejichž odhad bude tvořit základ vládních prognóz. Instituty také upozornily na to, že v důsledku expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) by mohla zejména na akciových trzích vzniknout „bublina“, tedy vysoké nadhodnocení cen investičních aktiv.     

„Nemůžeme vyloučit možnost, že v případě přetrvání expanzivní měnové politiky se na akciových trzích vytvoří bublina. Toto riziko platí i pro další trhy aktiv, například realitní trh,“ uvedly instituty podle agentury Reuters. Vedle šestice německých institucí zprávu vypracoval ještě curyšský KOF a vídeňské ústavy Wifo a IHS.     

ECB už loni v září snížila základní úrokovou sazbu prakticky na nulu a v rámci podpory ekonomiky a boje proti deflaci začala nakupovat některé cenné papíry. Minulý měsíc zahájila rozsáhlý program nákupů státních dluhopisů, v němž chce do září příštího roku nakoupit aktiva za více než bilion eur.     

Instituty sice připouštějí, že nákupy dluhopisů centrálními bankami jsou obecně vhodným způsobem boje proti riziku deflace, vidí v nich ale i značná rizika. „Nákupy státních dluhopisů přes Eurosystém jsou spojeny se značnými riziky pro finanční stabilitu a stabilitu veřejných financí v eurozóně,“ uvedly instituty.     

Ekonomické ústavy také poukázaly na dilema, do nějž se kvůli svým krokům dostala ECB. Tlak jejích nákupů na snižování dluhopisových výnosů v podstatě trhům zabrání reagovat na rostoucí veřejný dluh členských zemí zvýšením výnosů. Snižování nákladů dluhů, které z toho plyne, zase podle institutů dají vládám pobídku dál se zadlužovat. 

MMF: Světová ekonomika bude letos a příští rok mírně zrychlovat

Newsletter