Ekonomové z NABE: Poklesu americké ekonomiky se nebojme

Hospodářský růst Spojených států by měl v letošním roce dosáhnout 1,6 procenta namísto dříve předpokládaných 2,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila respektovaná americká Národní asociace podnikových ekonomů (NABE). Ta uvedla, že přes vývoj v úvodní čtvrtině roku není důvod se obávat jejího poklesu za celý rok.

Ekonomové podle průzkumu nadále předpokládají, že americké hospodářství již oživilo z poklesu v prvním čtvrtletí, za kterým stála mimořádně mrazivá zima. Toto oživení však podle nich bylo méně výrazné, než se očekávalo.

Ekonomové nyní předpokládají, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla o tři procenta (anualizováno, v přepočtu na celý rok), zatímco před měsícem počítali s růstem o 3,5 procenta. V prvním čtvrtletí se ekonomika propadla o 2,9 procenta, což představovalo nejprudší pokles za pět let.

Za zhoršením odhadu hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí stojí podle zejména slabší vyhlídky pro spotřebitelské výdaje. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Americké ministerstvo obchodu zveřejní svůj první odhad vývoje hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí koncem července.

Newsletter