Ekosystém kryptoměn je pestřejší než kdy jindy

Podíl bitcoinu na kryptoměnovém trhu se nedávno dostal na historicky nejnižší hodnotu. Celková konkurence v rámci této oblasti je však v současné době nejvyšší – na světě existuje více než 1400 kryptoměn. Ekosystém digitálních měn je tak pestřejší, než byl kdy předtím.

V polovině prosince dosáhla cena bitcoinu historicky nejvyšší částky, a to 20 000 dolarů. Jeho dominance (podíl) na trhu dosahovala okolo 56 %, přičemž celková hodnota tržní kapitalizace kryptoměn činila necelých 600 miliard dolarů. O pár dní poté, 2. ledna, hodnota trhu dosáhla již 643 miliard dolarů, nicméně cena za bitcoin zůstala ten den okolo 14 000 dolarů, protože zbytek trhu rostl místo něj. Dominance bitcoinu tím pádem spadla pod 36 %. Před rokem dosahovalo toto číslo 88 %.

Ekosystém kryptoměn se výrazně proměnil

Současné trhy ukazují, že je kryptoměnový ekosystém mnohem pestřejší než kdykoli předtím, a to včetně předchozí nejnižší dominance BTC na konci června minulého roku. V té době byl jeho podíl na trhu 37,27 %, ethereum získalo většinu jeho ztraceného podílu a tvořilo tak 29,97 % a ripple pak 11,5 % trhu. Ostatní oblíbené kryptoměny získaly okolo 1 % a celkově tedy tvořily 14,51 %.

Dnes má bitcoin podíl 33,97 %, druhým soupeřem je ethereum s 17,68 %, hned za ním ripple s 10,37 % a čtvrtou nejoblíbenější měnou je bitcoin cash s 5,39 %. Ve srovnání s loňským červnem tvoří ripple a ethereum dohromady zhruba stejný podíl, jaký mělo samotné ethereum v červnu 2017. Červnový podíl, který tvořil etehreum a ripple, je nyní rozprostřen mezi půl tuctu top kryptoměn. Ostatní měny dnes tvoří podíl trhu 23,87 %.

Dash a jeho místo na čím dál více konkurenčním trhu

Dash se i nadále drží v top 15 z hlediska kapitalizace, i když se trh stává čím dál více konkurenčním. Obzvláště sféra P2P plateb je napěchovaná konkurencí. Dříve byl bitcoin top platební kryptoměnou, a tak ostatní musely těžce bojovat za uznání svých vlastních prvků, jako je například zvýšené soukromí. Dnes, když transakční poplatky a časy způsobily, že je tento způsob platby neudržitelný, přešla pozornost na měny jako dash, litecoin nebo bitcoin cash. Nyní jsme tedy svědky mnohem silnější konkurence v oblasti decentralizovaných P2P digitálních měn zaměřených na levné a efektivní platby, a to dokonce bez dominance jedné konkrétní z nich.

Newsletter