El-Erian Vás potěší: Akciové trhy díky Trumpovi porostou

Od páteční inaugurace 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa mají trhy jasno v tom, co bude jeho prezidentství znamenat pro svět byznysu. Zákony, které bude z počátku realitní magnát prosazovat, budou pozitivním impulsem pro akciové trhy, uvedl pro televizi CNBC ekonom Mohamed El-Erian.

„Akciové trhy nám posílají velice jasnou zprávu v tom, co bude na Trumpově politice pro svět obchodu pozitivní, a co negativní. Budoucí daňová reforma, rozvoj infrastruktury a deregulace se již promítají v optimistickém výhledu několika velkých firem. Zato protekcionistická opatření v mezinárodním obchodě by mohla způsobit pokles ceny akcií několika globálních společností,“ uvedl externí ekonom Allianz El-Erian.

Čtyřicátý pátý prezident v historii USA řekl, že hodlá podporovat rozvoj infrastruktury a zmírnit regulace i daňovou zátěž. Vzápětí však dodal, že hodlá bránit americká pracovní místa před vnějšími vlivy. Dle jeho slov povede izolační obchodní politika k „velké prosperitě a vnitřní síle státu“. Toto prohlášení bylo velmi negativně přijato velkými americkými koncerny.

Proč bude Amerika fungovat i za Trumpa? Prozradí Buffett

Americké akcie před páteční inaugurací silně rostly. Po inauguraci se však lehce propadly, ale den zakončily na dobrých hodnotách. Adam Parker, hlavní poradce pro Morgan Stanley, řekl, že v současnosti na trhu existuje „mnoho příležitostí“ pro dobré investice. Podle něj by Trumpova politika mohla v následujících letech vést k vyšším ziskům pro některé velké hráče na americkém trhu.

Newsletter