Elektromobily jako spouštěč dalšího pádu cen ropy?

Nastal čas, aby investoři do ropy začali brát elektromobily vážně? Tesla a Chevrolet plánují v příštích dvou letech začít prodávat auta na elektrický pohon s dosahem více než 200 mil za ceny od 30 000 dolarů. Ford investuje miliardy, Volkswagen investuje miliardy, Nissan a BMW investují miliardy. Téměř všichni hlavní výrobci automobilů, stejně jako Apple a Google, pracují na další generaci „plug-in automobilů“.

 

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ještě před rokem očekávala „relativně rychlé“ oživení cen. Namísto toho ceny…

Posted by Roklen24 on Monday, 22 February 2016

 

To je problém pro ropu. OPEC stále tvrdí, že elektrická vozidla budou v roce 2040 tvořit jen jedno procento celosvětového prodeje automobilů. Prognóza společnosti Exxon je podobně odmítavá.

Pád cen ropy, který začal v roce 2014, byl způsoben převisem nabídky. Producenti na trh dodávali asi o 2 miliony barelů denně víc, než by bylo záhodno. Nikdo nepředvídal, že něco podobného přijde a to i navzdory masivně se rozvíjejícím ropným polím v celé Severní Americe. V současné době je otázkou: Jak rychle vyvolají elektromobily podobný převis nabídky, poklesem poptávky o další 2 miliony barelů denně?

To je předmětem prvního dílu nového animovaného seriálu agentury Bloomberg, který se zabývá některými z největších proměn v dějinách lidstva, které však ještě úplně neproběhly (viz video níže). Přispět do debaty se chystají také analytici New Energy Finance agentury Bloomberg svou komplexní analýzou, která má za cíl zjistit, kam průmysl s elektromobily směřuje.

 

It’s time to start taking electric cars seriously.

Posted by Bloomberg Business on Wednesday, 24 February 2016

 

Dokonce i při loňských nízkých cenách benzínu vyskočily tržby za elektromobily po celém světě o 60 procent. V případě, že takové tempo růstu vydrží, mohla by situace dalšího snížení poptávky o 2 miliony barelů denně nastat již v roce 2023. Načasování nových technologií je obtížné předpovídat, není je však možné je ignorovat.

Newsletter