Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Elon Musk a jeho den blbec

Na včerejší den nebude Elon Musk vzpomínat zrovna v dobrém. Proč by taky měl, když na americkém Mysu Canaveral vybouchla jedna z raket společnosti SpaceX, zatímco akcie Tesla Motors a SolarCity registrovaly poměrně vysoké ztráty. Prostě den blbec, ovšem s velkým „B“. Jen na zmiňovaném akciovém propadu totiž Musk přišel o téměř 390 milionů dolarů.

Začněme popořadě. Raketa společnost SpaceX vybouchla při rutinním testu, přičemž souběžně s ní byl zničen i satelit Atmos-6. Ten měl fungovat jakožto komunikační spoj zajišťující připojení k internetu oblastí v subsaharské Africe, a to jako součást plánu společnosti Facebook, která chce zpřístupnit internet všem lidem na světě. Podle informací společnosti SpaceX vyjde start rakety Falcon 9, které včera vybuchla, na zhruba 62 milionů dolarů.

Výčet pohrom pokračuje dál. Akcie firmy Tesla včera klesly o -5,3 %, což je dostalo na hranu výkonu vůbec nejhoršího týdne od doby hlasování o brexitu. Podle datové společnosti FactSet vlastní Musk více jak 31 milionů kusů, což by jeho denní ztrátu jen na Tesle dostalo na téměř 350 milionů dolarů.

Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

Posledním čtvrtečním hřebíčkem do pomyslné Muskovy rakve byla společnost SolarCity. Její akcie se propadly dokonce o -9,1 %, což vzhledem k drženým 22 milionům kusů vizionáře přišlo na denní ztrátu o velikosti 42 milionů dolarů.

Nehoda rakety se vyšetřuje. Za možné příčiny byly označeny technické problémy, další možností je i lidská chyba. Co ale stálo za propadem akcií? V tomto případě je potřeba se zaměřit na středeční zprávu o tom, že Musk poskytl akcie Tesly a SolarCity o hodnotě 489 milionů dolarů jako kolaterál potřebný k zajištění osobních půjček. Právě ty bylo potřeba získat, aby obě firmy mohly i nadále fungovat bez výraznějších výpadků. Zpráva totiž uvedla, že během prvních šesti měsíců dosáhla Tesla záporného cash flow o velikosti 611 milionů dolarů, v případě SolarCity pak šlo o -433 milionů.

Tento fakt tak do budoucna znamená, že obě společnosti budou navyšovat dodatečný kapitál v mnohem větší míře, a to jak formou emise akcií, tak i dalšího zadlužování.

Bude mít Tesla hluboko do kapsy?

Někteří analytici jsou ohledně Tesly a SolarCity poměrně skeptičtí. Příkladem budiž Brian Johnson z Barclays, který americkou automobilku přirovnal ke stroji na pálení peněz, a to obzvláště v souvislosti s plánovaným převzetím samotné SolarCity. za 2,6 miliardy dolarů. K tomuto kroku bude podle Johnsona potřeba mnohem více kapitálu, než mnozí investoři a analytici čekají.

Newsletter