Elon Musk: Umělá inteligence? Nebezpečnější než KLDR!

Největší nebezpečí pro svět nepředstavuje Severní Korea, ale umělá inteligence (AI). Takové varování zveřejnil na svém twitterovém účtu vizionář Elon Musk poté, co v mediích po celém světě v posledních dnech silně rezonují obavy z rizik, která představují napjaté vztahy mezi Spojenými státy a KLDR.

„Jestli vás neznepokojuje bezpečnost AI, tak by měla. (Je to) daleko větší riziko, než Severní Korea,“ uvedl Musk v příspěvku doprovozeném obrázkem s nápisem „Nakonec vyhrají stroje.“

 

Šéf Tesly a SpaceX je již dlouho kritikem technologie, zvané umělá inteligence (artifical intelligence, AI), jejíž další vývoj již před třemi roky přirovnal k „vyvolávání ďábla“.

V červenci zase varoval americké guvernéry před tím, že AI je „největším rizikem, kterému jako civilizace čelíme.“ Podle něj by v nejhorším případě mohla rozvíjející se technologie vyvolat i válku.

Poslední Muskovo varovaní, že lidstvo by se mělo mít před vzestupem strojů mnohem více na pozoru, přišlo poté, co technologie, vyvinutá v Muskově startupu OpenAI, dokázala porazit nejlepší hráče na světě v populární videohře „Dota 2“. Podle Muska je tato hra „daleko komplexnější než tradiční deskové hry typu šachy,“ v nichž umělá inteligence již nad lidmi zvítězila dříve.

 

 

V posledním varovném vyjádření Musk také na sociálních sítích rozvířil živou diskuzi, když vyzval vládu, aby v oblasti umělé inteligence zasáhla. „Nikomu se nelíbí být regulován, ale všechno (auta, letadla, jídlo, drogy atd.), co může představovat pro veřejnost nebezpečí, je předmětem regulace. Stejně by tomu mělo být u AI.“

 

Musk posléze také zareagoval na výrok profesora ze Stanfordu Rezy Zadeha, který mu vzkázal: „AI sama o sobě nebude pro lidstvo v dohledné budoucnosti nebezpečná. AI v kombinaci se zbraněmi možná. Tak regulujte zbraně, ne AI.“

„Největší překážku v tom, abychom rozpoznali nebezpečí AI, představují ti, kdo jsou tak přesvědčeni o své inteligenci, že si nedovedou představit, že někdo dělá něco, co sami nedokážou,“ vypálil Musk.

S Muskem nesouhlasí také další známá osobnost ze světa nových technologií – zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Musk jeho názor odmávl ve svém tweetu, kde napsal „Mluvil jsem o tom s Markem. Jeho znalosti jsou v této záležitosti omezené.“

Zuckerberg vs. Musk: Přestřelka o znalostech nabrala na obrátkách

S názorem Elona Muska naopak již dříve vyjádřil souhlas spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. „Souhlasím s Elonem Muskem a nedokážu pochopit, že si někteří lidé v tomto ohledu nedělají vůbec žádné starosti,“ řekl Gates například pro CNBC.

Newsletter