Erdogan ve volbách přišel o většinu, turecké akcie propadají

Turecká burza zahájila obchodování propadem o více jak 8 procent v reakci na výsledek víkendových voleb v zemi. V nich strana tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sice vyhrála dnešní parlamentní volby, ale ztratila ve sněmovně i prostou většinu. To ukončilo Erdoganovu naději na ústavní změny a na posílení pravomocí hlavy státu.

Do turecké sněmovny se poprvé v historii země zřejmě dostala i prokurdská strana, levicová Demokratická strana lidu (HDP). Sečteno je podle turecké televize téměř 100 procent hlasů.

„Očekáváme menšinovou vládu a předčasné volby,“ řekl agentuře Reuters pod podmínkou anonymity jeden z čelních představitelů vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Erdoganova AKP získala 40,8 procent hlasů, což by v přepočtu znamenalo pouze 258 křesel v 550členném parlamentu a konec období 13 let, kdy AKP vládla sama. Prokurdská HDP podle předběžných výsledků získala 12 procenta hlasů a 73 křesel. Dvě hlavní opoziční strany, sociální demokraté a ultrapravicová Strana národní akce (MHP), získaly 25 respektive necelých17 procent hlasů.

Volby byly de facto referendem o tom, zda posílit pravomoci Erdogana, jednoho z nejpopulárnějších, ale také nejkontroverznějších moderních tureckých vůdců, a vytvořit tak prezidentskou republiku. K tomu by byla potřeba změna ústavy, kterou by muselo podpořit 367 poslanců z 550. Aspoň 330 zákonodárců by pak bylo nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu měla AKP 312 mandátů. 

Podle tureckého premiéra Ahmeta Dovutoglua předběžné výsledky potvrdily, že vládní AKP zůstala „páteří“ Turecka. Vláda pode něj učiní všechna opatření, aby po volbách zachovala stabilitu země. Premiér vyzval parlamentní politické strany, aby se shodly na textu nové „občanské“ ústavy.

Volební výsledek bude podle světových agentur patrně ranou pro Erdogana a Davutoglua, kteří hlasování prezentovali jako volbu mezi „novým Tureckem“ a návratem do historie, poznamenané krátkodobými koaličními vládami, ekonomickou nestabilitou a vojenskými puči.

Lídr HDP Selahattin Demirtas už po oznámení předběžných výsledků vyloučil, že by jeho strana s AKP vstoupila do koalice, a dodal, že dnešní volby znamenají konec diskuse o prezidentském systému a „diktatuře“.

Do ulic města Diyarbakir na jihovýchodě země dnes vyšly tisíce Kurdů slavících úspěch HDP. „Výsledek (HDP) ukazuje, že tato země měla dost. Dost Erdogana a jeho hněvu. Mám takovou radost, že ani nemůžu mluvit,“ řekla Reuters sedmačtyřicetiletá Seyran Demirová před ústředím HDP v Diyarbakiru, kde na volebním shromáždění HDP před dvěma dny vybuchla bomba a zranila dva lidi.

Newsletter