Erste (+9 %) překvapuje: čeká zajímavý zisk a zvyšuje výhled

AKTUALIZOVÁNO: Bankovní skupina Erste překvapila prohlášením, podle kterého očekává čistý zisk za druhé čtvrtletí roku 2016 kolem 560 milionů eur, což znamená pololetní zisk kolem 830 milionů eur. Na tomto základě zvyšuje celoroční výhled. Akcie v Praze zavřely se ziskem 8,6 procenta nad hranicí 600 korun. Index pražské burzy PX vytáhly k 2,3% zisku.

K tomuto výsledku pomohl podle banky i útlum rezerv v sumě 30 milionů eur, především vůči působení na trzích Maďarska a Rumunska, ale i díky poklesu nákladů rizik v dalších zemích. Dalšími důvody jsou jednorázová položka 139 milionů eur na úrovni před zdaněním (VISA) a zlepšená provozní ziskovost.

Šéf Erste: Lidé nemají kam investovat, trh neexistuje

Díky lepšímu než očekávanému vývoji hospodaření za první polovinu roku se Erste rozhodla zvýšit celoroční výhled. Na úrovni čistého zisku vůči ROTE hovoří proti původním 11-12 procentům nově o více než 12 procentech a to včetně polštáře vůči možnému zdanění bankovní daní v Rakousku za letošní rok, což v zemi ještě prochází legislativním procesem.

Prozatímní vývoj jednání mezi rakouskými bankami a vládou vypadá tak, že by se bankovní daň od roku 2017 snížila na zhruba stovku milionů eur z více než 600 milionů eur. Nově ale banky zaplatí jednorázově kolem miliardy eur, které chce vláda využít na rozvojové projekty a výzkum. Pro Erste by takový vývoj odhadem znamenal, že zátěž bankovní daní klesne proti 130 milionům eur na zhruba šestinu, ale jednorázově zaplatí kolem 200 milionů eur. 

Ve zbytku letošního roku Erste neočekává žádné negativní jednorázové zásahy do hospodaření ve druhé polovině letošního roku. Výsledky za druhé čtvrtletí a tím také celé první pololetí banka zveřejní 5. srpna.

Maďarsko a EBRD přebírají 30% podíl v maďarské Erste

Newsletter