Erste hvězdou, ČEZ srazily povolenky

Český index PX posílil díky rakouským bankovním titulům, zatímco české blue-chips ČEZ, Komerční banka, O2 i Philip Morris výrazně zaostaly za výkonností indexu. ČEZ ráno vyrostl díky nákupům polských investorů až na 590 korun, ale zprávy, že EU nesníží počet emisních povolenek podle očekávání, srazila cenu povolenek aktuálně až o 6 %, což se následně přeneslo do ceny elektřiny. Od zveřejnění této zprávy začaly akcie klesat k úrovním okolo 580 korun a nakonec v závěrečné aukci propadly na denní minimum 579,2 korun.

Akcie O2 zažily černý čtvrtek, když akcie bez výraznějšího důvodu oslabily o více než 5 % a skončily na 217 korunách. Komerční banka po oznámení QE Evropskou centrální bankou vystřelila na 4840 korun, ale zde se již našlo několik prodejců realizujících zisky. Akcie se na chvíli dokonce podívala do červených čísel, aby nakonec díky poptávce v závěru obchodování uzavřela nad 4800 korunami. Erste byla hlavním tahounem pražského index. Kupci po Draghiho komentu o QE vyšroubovali cenu až na 570 korun, což představovalo růst o bezmála 5 %. Podobně si vedl VIG, když posílil o 2,32 % na 1059 korun. Objem byl mírně podprůměrný a dosáhl 530 milionů korun.

Okolní burzy také posilovaly. Polský index WIG20 aktuálně roste o 1,3 % a maďarský BUX o 1,7 %. Na tamní trhy působí blahodárně oznámené QE, takže většina bankovních akcií rostla a přidaly se k nim i energetiky, přestože ceny ropy po skokovém posílení dolaru opět oslabovaly.    

Zítra odstartuje česká výsledková sezóna v podání Unipetrolu…

Domácí výsledková sezóna na startu, zítra Unipetrol! (+ kalendář)

Newsletter