Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Erste k pivům Lobkowicz: Pomalejší růst tržeb, svěží u marží

Pomalejší očekávaný růst tržeb je vyvážen vyššími odhadovanými maržemi a poklesem diskontní míry, hodnotí analytici Erste perspektivu akcií Pivovary Lobkowicz Group. V prvém případě hovoří o 110-260 bazických bodech, u poklesu diskontní míry pak o 20-40 bps. Na PLG potvrzují doporučení „akumulovat“ s roční cílovou cenou 191 Kč z dosavadních 194 Kč.

„Růstové segmenty PLG se oproti dřívějšku mírně změnily. Růst objemů (o 3,5% r/r v 9M 14) je tažen především exportem, zatímco tuzemský gastro segment je pomalejší. My nicméně očekáváme zlepšení i v tomto segmentu již ve čtvrtém čtvrtletí. Co stále platí je velký dopad rostoucích objemů do marží díky provozní páce (téměř polovina nákladů je fixních) a volným produkčním kapacitám,“ uvádějí analytici Erste v reportu.

Průměrné prodejní ceny za 9M 14 klesly dle reportu Erste o 0,5 % z důvodu vyššího podílu prodejů lahvového piva. „Ceny v jednotlivých kategoriích ale rostou a přechod konzumentů z lehkých piv na ležáky a speciály pokračuje. Jednička na trhu od listopadu zvedla po dvou letech stagnace ceny asi o 5 %, což bude mít příští rok pozitivní dopad i na ceny PLG,“ uvádí Erste.

PLG v prvním pololetí ukázala výrazně nižší fixní i variabilní náklady, než Erste očekávala, což vyzvedlo EBITDA marži výrazně nad původní odhady banky. „Kombinace mírně horšího odhadovaného prodejního mixu a objemů (pomalejší růst v gastro segmentu) a silných marží vede k téměř nezměněným odhadům hospodaření pro roky 2014-16. Čekáme růst upravené EBITDA o 22% r/r v roce 2014 a o dalších 25% v roce 2015,“ uvádí Erste.

K jednáním s Enterprise Investors Erste poznamenává své očekávání, že by majoritní akcionář prodal část svého podílu jen za cenu výrazně nad úrovní IPO, což bylo 160 Kč na akcii.

Šéf Pivovarů Lobkowicz: Ziskovost roste o desítky procent a to mě zajímá

Šéf Pivovarů Lobkowicz Group v nedávném rozsáhlém rozhovoru pro Roklen24 uvedl, že výrazně vyšší růst ziskovosti procenty, než byl nárůst tržeb a objemů, je dlouhodobým trendem firmy. V prostředí rostoucí ekonomiky očekává v příštím roce stabilitu domácího pivního trhu, respektive i mírný růst, se kterým ale firma z opatrnostního důvodu nepočítá ve svých vnitřních odhadech.

Newsletter