Erste: Maďarský zákon nás může stát 300 milionů eur

Až o 300 milionů eur by rakouskou finanční skupinu Erste Group Bank mohl připravit nový maďarský zákon, podle nějž budou banky muset odškodnit klienty za sporné praktiky u devizových půjček. O odhadu informoval mluvčí skupiny, do které patří i Česká spořitelna. Náklady spojené s novou maďarskou legislativou vyhodnocuje i konkurenční rakouská banka Raiffeisen Bank International (RBI). Ta očekává, že ji nový zákon bude stát až 160 milionů eur.

Erste minulý týden varovala, že v letošním roce očekává rekordní čistou ztrátu v objemu 1,4 až 1,6 miliardy eur, a to právě kvůli problémům v Maďarsku a také v Rumunsku.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Konkurenční rakouská skupina RBI odhadla, že maďarský zákon pro ni bude znamenat jednorázový náklad ve výši 120 až 160 milionů eur. Firma očekává, že bude rozložen do druhého a třetího čtvrtletí. Částka ovšem nezahrnuje náklady spojené s případnou budoucí konverzí půjček v zahraničních měnách na domácí měnu, uvedla banka ve středečním prohlášení.

Další finanční dům UniCredit Bank Austria zatím své odhady nezveřejnil. Uvedl ale, že v Maďarsku bude letos v každém případě v zisku.

Maďarský parlament schválil nový zákon v pátek. Banky podle něj budou muset odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček.

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Rakušané: Erste a spol. si za problémy mohou samy. Neutíkat, žehlit

Nízkoúročené úvěry v západních měnách byly mezi Maďary v minulém desetiletí velmi oblíbené. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána tvrdí, že se půjček v zahraničních měnách, které kvůli slabému forintu zatěžují maďarské domácnosti, chce zbavit.

Newsletter