Erste sází na akcie ČEZ: Růst dividendy předčil riziko akvizic

ČEZ bude štědřejší ve výplatě dividendy a o něco kleslo riziko, že rozsáhlá akvizice poškodí hodnotu jeho akcií. To jsou pro analytiky Erste důvody, proč zamířit s doporučením pro akcie ČEZ i cílovou cenou vzhůru a to přes stále negativní vývoj tržních cen elektřiny.

Erste zvýšila doporučení pro akcie ČEZ na „akumulovat“ z „držet“ a cílovou cenu pro akcie ČEZ na 728 korun na akcii z původních 698 korun na akcii. „ČEZ zvýšil výplatní poměr pro dividendu z dosavadních 50 až 60 procent na 60 až 80 procent, což podporuje výhled stabilní výše dividendy. Firma oznámila 40 korun na akcii a tutéž částku očekáváme i za letošní rok,“ uvedli ve zprávě analytici Erste.

Analytici se také domnívají, že na akciích ČEZ odpadlo riziko akvizic, které zasáhnou hodnotu akcií firmy. „ČEZ odstoupil od záměru akvizice podílu energetiky Enel ve Slovenských elektrárnách a jako neaktuální se jeví otázka akvizice aktiv energetiky Vatenfall v Německu, i kvůli otázce nového zdanění emisí v Německu,“ poznamenala Erste s tím, že zrychlí útlum konvenční energetiky v Německu.

ČEZ oznámil růst výplatního poměru pro dividendu spolu se svými výsledky za první čtvrtletí 12. května. „Výplatní poměr navyšujeme proto, že vytváříme více hotovosti poměrově k zisku, existuje omezený potenciál atraktivních rozvojových příležitostí v energetice a zejména proto, že investoři preferují u společností našeho typu maximální dividendy při udržení ratingového hodnocení Standard & Poor‘s,“ uvedl k akvizičním možnostem sám předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Česko sází na jádro, stvrdila koncepce. ČEZ to vítá

Beneš (ČEZ): Vyplatíme více zisku na dividendách

Newsletter