Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

(Doplněno 10:06) Portugalská banka Banco Espirito Santo (BES), s jejímiž akciemi bylo včera následně po téměř pětinovém propadu titulu pozastaveno obchodování, ujišťuje investory o své finanční stabilitě. Pochyby o ní včera vyvolalo oznámení skupiny Espirito Santo Financial, největšího akcionáře banky, o „závažných problémech“ v mateřské Espirito Santo International.

Matka největší portugalské banky hlásí problémy, obchodování s akciemi pozastaveno

Banka na vyděšenou reakci trhů reagovala v noci prohlášením, že disponuje mimořádnou kapitálovou rezervou nad rámec požadovaného minima ve výši 2,1 miliardy eur a zchladit obavy se snaží také ohledně své expozice vůči zbytku skupiny. Ta činí 1,18 mld. EUR. Banka vyčkává na podobu restrukturalizačního plánu holdingu, aby mohla vyhodnotit potenciální ztráty, uvedla.

„Vedení Banco Espirito Santo věří, že jakékoli potenciální ztráty související s expozicí vůči Grupo Espirito Santo neohrozí dodržení závazků ve věci regulatorního kapitálu,“ uvedla banka v prohlášení a dodala, že se zavazuje tuto expozici vůči skupině dále nezvyšovat. Celková částka expozice zahrnuje úvěry a další cenné papíry ke konci června.

Mateřská Espirito Santo International, která se s vážnými finančními potížemi potýká již od konce loňského roku, oznámila, že nedodržela platební závazky vůči „několika klientům“. Její dceřiná Espirito Santo Financial Group, která ovládá 25 % akcií banky, následně oznámila rozhodnutí pozastavit obchodování se svými akciemi a dluhopisy na veřejných trzích v Lucemburku a burzách Euronext.

Centrální banka Portugalska následně ujišťovala trhy o stabilitě Banco Espirito a ochraně jejích věřitelů, nicméně nedostatečná transparentnost v korporátní struktuře skupiny znejistila domácí i zahraniční investory a výraznou měrou se podílela na čtvrtečním propadu evropských trhů. Akcie Banco Espirito Santo propadly o 17 procent předtím, než regulátor s trhy cenných papírů pozastavil obchodování s nimi, a dluhopisy banky klesly na rekordní minima. Pozastavení obchodování s akciemi BES platí také během dneška.

Espirito Santo Financial, ovládající 25% podíl v bance BES, je ze 49 procent vlastněná entitou Espirito Santo Irmaos, jejímž plným vlastníkem je Rioforte Investiment. Ten plně spadá pod Espirito Santo International.

Portugalský index PSI, který včera uzavřel se zhruba 4% ztrátou, se dnes v úvodu stabilizuje a roste o téměř dvě procenta. Včerejší ztráty korigují i ostatní evropské indexy.

Newsletter