Estcoin: Nová kryptoměna podporovaná vládou

Estonsko navrhlo vytvoření nové kryptoměny, která by měla být částečně podpořena vládou. Pobaltskému státu má v procesu vytváření nové měny pomoci zakladatel etherea Vitalik Buterin. Ojedinělý projekt by měl být spuštěn pomocí crowdfundingového ICO.

Ruský programátor a IT expert Buterin by měl Estonsku pomoci založit novou kryptoměnu s příhodným názvem estcoin. Start by měl proběhnout přes ICO (Initial Coin Offering, primární nabídka mincí), které běžně dovoluje startupům, aby navýšily svůj kapitál prostřednictvím prodeje tokenů bitcoinu a etherea výměnou za hotovost – existuje zde tedy určitá podobnost s akciovým IPO. 

Malá východoevropská země není na poli digitálních technologií žádným nováčkem. Byla prvním státem na světě, který nabízel lidem „e-rezidenci“ – určitý typ digitálního občanského průkazu pro lidi narozené mimo Estonsko, který poskytuje držitelům přístup k bankovnictví a platbám v pobaltské zemi.

Kontroverzní názor? Konec bitcoinu je na dohled

„Vládou podporované ICO by poskytlo většímu počtu lidí možnost podílet se na budoucnosti naší země. Přinese nejen novou investiční příležitost, ale také více odbornosti a nápadů k tomu, aby naše země mohla exponenciálně růst,“ řekl pro CNBC Kaspar Korjus, ředitel projektu „e-rezidence“. Spoluzakladatel etherea Vitalik Buterin je velkým podporovatelem estonských inovací a na projektování nové měny poskytl tvůrcům důležité hodnocení.

„Pokud budou estcoiny propojené s blockchainem, bylo by jednoduché a příhodné je využívat při uzavírání smluv nebo například v aplikacích,“ uvedl ruský programátor Buterin, který aktuálně žije v Singapuru. Blockchain by jako obvykle sloužil jako účetní kniha pro digitální transakce.

Estonsko je jednou z nejpokrokovějších digitálních společností. Pobídky na zainteresování velkého počtu lidí do digitálních měn jsou v tomto státě enormní. Podle Korjuse se více než 22 tisíc „e-rezidentů“ ze 138 zemí registrovalo do rezidenčního projektu, což má podle něj „velkou přidanou hodnotu“ pro estonskou ekonomiku.

Co by kdyby: Bitcoin jako akcie indexu S&P 500?

„Téměř všichni naši občané mohou volit online. E-rezidenti navíc mohou v Estonsku podnikat, aniž by potřebovali jedinkrát vkročit na naši půdu,“ uvedl pro Telegraph estonský prezident. „Když kolem sebe vidím současnou digitální revoluci, sám si pokládám otázku, jestli je klasická forma státu, jak ho známe, vhodným typem uspořádání i v 21. století,“ dodal.

Newsletter