Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

EU hrozí Řecku vyloučením z Schengenu kvůli uprchlíkům

Evropská unie pozastaví Řecku členství v schengenském prostoru bez kontroly vnitřních hranic, jestliže do poloviny prosince nezastaví příliv uprchlíků do zbytku Evropy. Napsal to web listu Financial Times (FT). Podle něj roste ve zbytku unie hluboká nespokojenost s neochotou Atén začít intenzivně hlídat svou hranici s Tureckem, která je zároveň vnější hranicí EU, a to s unijní pomocí.

Řecko má prý na řešení situace čas jen do poloviny prosince, respektive do příštího unijního summitu. Možnost vyřazení z Schengenu, kde je možné cestovat přes hranice jednotlivých států bez nutnosti předkládat osobní doklady, je podle několika unijních ministrů a vysokých představitelů jediným prostředkem, jak přesvědčit řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby splnil své sliby a začal s unií spolupracovat.

Do Evropy se valí čím dál tím více a více běženců a to hlavně ze Sýrie. Jedná se o uprchlíky v pravém slova smyslu nebo…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 2. prosinec 2015

V případě, že EU splní svou hrozbu, šlo by o první případ, kdy by členské zemi bylo pozastaveno členství v schengenském prostoru od jeho založení v roce 1985.

Tlak na Atény souvisí se snahou zpřísnit kontroly na společné vnější hranici EU, a zajistit tak přežití vlastního schengenského prostoru, jehož propustnost pro běžence vyvolává již vážnou kritiku v mnoha zemích unie. Evropská komise tento měsíc navrhne vznik společných pohraničních jednotek, které by se ujaly kontroly vnější hranice EU, a to i případně proti vůli hraničních států, v tomto případě Řecka.

Ministři vnitra zemí EU, kteří se sejdou v pátek, mají dát podle FT jasně najevo, že přistoupí k drastičtějším opatřením, pokud setrvá Řecko v nečinnosti.

Newsletter