Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

EU plánuje problém plynu řešit dovozy z Íránu

Země Evropské unie hodlají využít „politického přibližování“ mezi Íránem a západními zeměmi a do energetické strategie vsouvají dovozy zemního plynu z Iránu. Na ty má dojít po opadnutí sankcí vůči Íránu za jeho jaderný program a po vybudování nezbytné tranzitní infrastruktury, píše agentura Reuters. EU se tak po opakovaných problémem s největším dodavatelem plynu na světě – Ruskem, obrací na celosvětovou dvojku – Írán.

Jeden z energetických pracovních dokumentů EU dle Reuters hovoří o tom, že potenciál rozvoje těžby plynu v ˇIránu je obrovský v íránské energetice probíhají reformy. Spoléhat na stabilní a dostatečné íránské dodávky plynu do Evropy v blízkém horizontu prý ale zatím nelze.

Reuters také odkazuje na konkurenci mezi Íránem a okolními zeměmi v dodávkách komodit. Takto dle agentury například Írán prodělal na dodávkách plynu do Asie na úkor Kataru a při schůzce OSN nyní íránský prezident Hasan Rúhání naznačil, že by země mohla být strategickým partnerem Evropy.

O konci íránských sankcí se bude jednat za necelý měsíc – 24. listopadu, Ujednat jej mají Spojené státy, Rusko, Čína a z Evropy Německo, Velká Británie a Francie. Už toto složení ukazuje, že dohoda snadná nebude a národní zájmy se budou střetávat. 

Newsletter