Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

EU zkoumá Facebookem oznámenou akvizici WhatsApp. Chce znát názor konkurence

Představitelé antimonopolního úřadu Evropské unie začali zjišťovat u konkurence společností Facebook a WhatsApp, jestli na trhu pociťují vliv oznámené akvizice. Facebook oznámil akvizici aplikace na odesílání online zpráv WhatsApp za 19 miliard dolarů již dříve tento rok.

Úředníci v Evropské komisi, která představuje ústřední orgán pro hospodářskou soutěž EU, v uplynulých týdnech údajně rozeslali podrobnější dotazníky několika významným firmám z oblasti technologie a on-line komunikačních služeb, uvádí Wall Street Journal podle nejmenovaných zdrojů. Chtějí tak získat názor konkurence ještě před formálním přezkumem akvizice. Tento postup by mohl být testem, jak uplatnit právo hospodářské soutěže EU v rámci nového světa sociálních médií.

Dotazníky také údajně zacházejí do relativně nové oblasti pro zkoumání fúzí a akvizic: jak firmy ovládají a používají osobní údaje při nabízení služeb. Ačkoli regulátoři již přezkoumávali transakce podobného typu, týkající se zasílání video a online zpráv – jako v případě akvizice Skypu Microsoftem – nyní budou muset zohlednit nová kritéria v kontextu sociálních médií. Osobní data a ochrana soukromí zatím v přezkoumání dopadů na hospodářskou soutěž nehrály významnou roli. To se ale má změnit. Komise se bude muset poprvé podívat na sociální média z pohledu jejich tržní síly.

Evropští operátoři proti této akvizici brojí, aplikace jako WhatsApp jim je trnem v oku. Důvodem je prý hlavně to, že tyto společnosti nejsou daněny ani regulovány stejným způsobem jako telefonní operátoři, ale využívají jejich infrastruktury.

Evropská unie původně neměla zmiňovanou transakci vůbec přezkoumávat, protože WhatsApp nemá dostatečné příjmy v evropském regionu, aby se na ni zákon vztahoval. Facebook ale využil možnosti v rámci evropské legislativy požádat Komisi o jednotné přezkoumání transakce, raději než aby firma čelila jednotlivým přezkumům ve třech či více zemích Evropské unie. EU tak získala právo přezkoumat nákup společnosti WhatsApp v minulém měsíci.

Newsletter