Euro i jen nadále pod tlakem

Devizové trhy vykazují zpočátku posledního dne roku sníženou volatilitu. Japonský jen, jenž během včerejšího dne rapidně posílil vůči většině hlavních měn, dnes mírně oslabuje a je tak na cestě k třetímu poklesovému roku vůči americkému dolaru po sobě. Podle mnohých investičních bank jsou jeho nová minima jen otázkou času a řada bank předpovídá hodnoty vysoko nad 130 jenů za dolar. Momentální kurz japonského jenu se ocitá na 119,546 jenů za dolar.

Evropská společná měna s vyhlídkami na pravděpodobné započetí programu odkupu vládních dluhopisů se taktéž nadále ocitá pod prodejním tlakem investorů. Většina trhu očekává, že Evropská centrální banka přistoupí k odstartování zmiňovaného programu na jednom ze dvou příštích zasedání. Tomuto konsensu navíc nahrává fakt, že investiční banka Barclays včera upravila svoje inflační očekávání pro minulý měsíc, s tím že čísla vydávaná v prvním týdnu nového měsíce ukáží, že se ekonomika eurozóny ocitla v deflaci. Něco takového by mohlo být vnímáno Evropskou centrální bankou jako jeden z dalších argumentů pro započetí kvantitativního uvolňování.

Euro se momentálně obchoduje poblíž hranice 1,215 dolarů za euro. Česká koruna dnes oslabuje poblíž svých více jak 6letých minim vůči dolaru na 22,813 korun za dolar. Vůči euru obchoduje na úrovni 27,7227 korun za euro. Celkově se ale obchodování v poslední den roku 2014 odehrává na nízké likviditě.

Newsletter