Euro klesá na nová 3,5měsíční minima 1,3628 EURUSD kvůli horšímu Ifo sentimentu

Koruna v pátek dopoledne mírně posiluje k euru na 27,44 Kč, k americkému dolaru potom mírně slábne na 20,13 Kč za dolar. Eurodolarový trh se od včerejšího dne stabilizoval a kurz se usadil v blízkosti hladiny 1,3650 EURUSD. Nicméně další skokové oslabení eura přichází právě nyní po zveřejnění indexu sentimentu institutu Ifo, aktuálně se tedy kurz nachází až na 1,3628 EURUSD. Ranní informace o německého HDP neměla na euro žádný vliv.

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,8 procenta. Tempo růstu bylo nejrychlejší za tři roky a dvojnásobné ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím. V meziročním srovnání (po očištění o počet pracovních dní) rostla největší ekonomika eurozóny o 2,3 %.

Index ekonomického sentimentu Ifo však poklesl na 110,4 bodů z dubnových 111,2 b. To je spolu se včera zveřejněnými smíšenými indikátory průmyslové aktivity PMI dalším signálem pro spekulaci, že ECB na svém červnovém jednání bude muset podpořit ekonomiku eurozóny snížením úrokových sazeb, přestože samotnému Německu se ekonomicky daří.

Rovněž vůči japonskému jenu dolar mírně posiluje na 101,72 USDJPY. Japonský akciový index Nikkei225 dnes uzavřel růstem o 0,87 %. Evropské akciové trhy se naopak pohybují dopoledne v smíšeně, když německý DAX klesá o 0,01 %, francouzský CAC +0,03 % a britský index FTSE100 ztrácí 0,25 %.

Odpoledne může eurodolarový trh rozhýbat už jen údaj o prodejích nových domů v USA, ale žádné výrazné výkyvy nečekáme. Obchodníci na devizovém trhu začínají uzavírat své otevřené pozice před víkendovými volbami do Evropského parlamentu. Volby mohou být přitom zajímavé pouze do té míry, do jaké se ukáže síla antievropských sil, resp. odpůrců záchranných balíčků Řecka a Itálie. Euro by tak mělo dnes zůstat bezpečně pod hladinou 1,3700 EURUSD, v pondělí po volbách by mohlo posílit.

Newsletter