Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Euro, nebo dolar? Technická versus fundamentální analýza

Klíčové body

  • Měnový pár euro proti dolaru od začátku týdne konsoliduje.
  • Charting a technické indikátory se na budoucím směru nemohou shodnout.
  • Z krátkodobého hlediska by dolaru mohl pomoci případný výprodej na akciových trzích.
  • Koruna se včera vrátila na 26,00 za euro, kde se naposledy obchodovala 1. února.
Zdroj: Depositphotos

Euro se na páru s dolarem od začátku týdne pohybovalo v úzkém pásmu. Včerejší návrat trendu růstu amerických výnosů však podpořil dolar, který se vrátil zpět do oblasti silných hranic podpory. Desetiletý americký státní dluhopis včera dosáhl nejvyššího výnosu za poslední rok, když nabídl krátce více než 1,4 %.

Poslední dny se na finančních trzích nesly ve znamení „nervozity“. Rizikové měny regionu ztrácely, alternativní investiční instrumenty jako kryptoměny taktéž oslabovaly a ve stejném duchu zisky odepisovaly i určité třídy akcií. Slovo nervozita jsem dal ale do uvozovek, jelikož žádné vyloženě špatné zprávy, které by měly tržní náladu zhoršit, jsme v posledních dnech nezaznamenali. U výprodejů kryptoměn se jednalo čistě o korekci neudržitelného růstu, což mělo i psychologický dopad například na cenu akcií Tesly. Ty chvilkově, také vinou nárůstu dlouhých amerických sazeb, odepsaly až 30 % od svého lednového maxima. Dnes se obchodují zhruba o pětinu levněji.

Na druhé straně mince jsou rostoucí ceny komodit, které nadále těží z vidiny brzké obnovy globální ekonomiky a návratu do předcovidového normálu. Například cena ropy od nového roku vyrostla skoro o 30 % a v posledních dnech pokračuje v růstu. Stejně roste cena železné rudy, která stojí za posilováním australského dolaru. V krátkosti tedy můžeme říct, že na trzích nepřevládá panika a aktuální vývoj cen všech tříd aktiv nás nemusí znervózňovat. Co by nás ale znervózňovat mohlo, by bylo případné posílení dolaru, které by už neměly na svědomí aktuálně rostoucí výnosy tamních vládních dluhopisů, ale přelití růstu tržních sazeb na akciové trhy, které by mohly zaznamenat větší korekci právě z titulu atraktivnějších výnosů obligací.

Tato případná nervozita by však měla být spíše krátkodobým faktorem, který by podpořil zelené bankovky. Dolarový index se aktuálně pohybuje lehce nad 90bodovou hranicí, od které se počátkem týdne odrazil směrem vzhůru. Právě to mohl být jeden z důvodů, proč se euru nepovedlo posílit nad oblast rezistencí mezi 1,2170-80 EURUSD. Dolar své ztráty koriguje již téměř dva měsíce, a tak se již nacházíme v situaci, kdy by mohlo znovu dojít k návratu v předchozím směru trendu, tedy k dalším ziskům eura.

Podívejme se na vývoj hlavního měnového páru i pohledem technické analýzy. Na čtyřhodinovém grafu je vidět, že se kurz posunul nad klesající trendovou linii, od které se od nového roku kurz odrážel směrem k nižším hodnotám. Pokud se zaměříme na grafické formace, kurz eura s dolarem v posledních dnech dotvořil reverzní formaci hlava a ramena, kde tato výše zmíněná trendová linie hrála roli spouštěcí linie. Po jejím pokoření má kurz zpravidla tendenci pokračovat ve směru průrazu.

Na druhou stranu, technické indikátory tento vývoj nepodporují, když ve stejném grafu můžeme sledovat i divergenci mezi cenovým vývojem a vývojem v rámci indikátoru MACD. Zde naopak došlo k poskytnutí prodejního signálu (v grafu vyznačeno červenými úsečkami). Vzhledem k tomu, že se euru nepodařilo posílit směrem nad oblast 1,2170-80 EURUSD, je možné, že se s těmito smíšenými signály poskytnutými technickou i fundamentální analýzou budeme ještě chvíli pohybovat bez jasnějšího směru. Jako hranice podpory by pro euro měla být výše zmíněná klesající trendová linie (trigger line formace hlava a ramena) a v případě déle trvajícího pohybu do strany pak rostoucí trendová linie léta minulého roku, která se v příštích dnech/týdnech bude pohybovat od 1,2050 do 1,2100 EURUSD.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Co se týče vývoje domácí měny na páru s eurem, ta se včera chvilkově vrátila nad hranici 26,00 EURCZK. Panika ale není namístě, je třeba podotknout, že koruna byla silně přeprodaná. Po jejím posílení z počátku února, kdy se dostala až na 25,64 EURCZK, se na denním grafu oscilátor RSI pohyboval až pod hodnotou 20 bodů, což je extrémní úroveň. Dalším neúspěšným atakování této hranice z poloviny února pak došlo k vytvoření divergence MACD a taktéž RSI, a koruna tak měla k určité korekci pádný důvod. Momentálně se index relativní síly pohybuje nad 50bodovou hranicí v neutrálním teritoriu, a pokud nedojde k výplachu akciových trhů, které by přinesly vyšší nervozitu a podpořily měny bezpečných přístavů na úkor rizikových měn, jako je česká koruna, pak by oslabování domácí měny mělo postupně vyprchat a měli bychom být svědky návratu na cestu zisků.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2178 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2093 do 1,2201 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,04 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,90 až 26,07 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,27 až 21,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter