Koruna se nadále pohybuje na nejslabších hodnotách od letošního května. Trend oslabování zůstává ve hře, když se domácí měna v tomto týdnu nepodívala pod hranici 27 korun za euro. Domácí měna stejně jako ostatní rizikové měny z regionu ztrácí na vlně globálně rostoucích nejistot. Technická analýza však dává domácí měně naději ohledně zastavení ztrát.
Z technického pohledu koruna již druhým týdnem vytváří formaci rostoucího trojúhelníku. Rezistenci v rámci této formace hraje oblast mezi 27,23 EURCZK, jakožto maximem z 21. září a hodnotou 27,25 EURCZK, která představuje 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z vlny oslabování spojeného s příchodem koronaviru v rámci prvního kvartálu letošního roku.
Indikátory na denním grafu sice nadále naznačují pokračování trendu, když se DMI, značící sílu nastoupeného trendu, přibližuje k 50bodové hranici a MACD zatím prodejní signál neposkytuje. Oscilátor RSI se ale již odvrací od překoupených hodnot a dnes v ranních hodinách se pohybuje na nejnižších hodnotách za poslední tři týdny. Vzhledem k latenci, která je s těmito indikátory spojená, je zajímavější pohled na dané indikátory v rámci čtyřhodinového grafu.
Zde je vidět, že RSI, který v posledních dvou týdnech vykazoval nižší kolísavost a nemohl najít směr, se vydal směrem k nižším hodnotám poblíž neutrální 50bodové hranice a porušil tak rostoucí linii, kterou do včera respektoval. Co se týče cenového vývoje, potvrzení v grafu skrze porušení rostoucí trendové linie z počátku září budeme sledovat v průběhu dnešního dne. Opětná neschopnost proražení rezistence na 27,23 EURCZK a lehká divergence v rámci indikátorů RSI a MACD mohou fungovat jako dobrá vodítka pro dnešní vývoj.
Zda koruna oslabí až nad hranici 27,25 EURCZK, bude nadále záležet převážně na vývoji ohledně averze k riziku jak v rámci domácího trhu, tak i z globálního hlediska. Aktuální kurz domácí měny je od rovnovážné hranice podložené fundamenty i přes lehce padající tržní sazby v rámci posledních týdnů vychýlen směrem vzhůru, nicméně v aktuálním tržním rozpoložení může tato situace přetrvávat i delší dobu.
Domácí měně by rozhodně pomohlo zlepšení domácí situace ohledně koronaviru a taktéž silnější euro, které v posledních týdnech nebylo zrovna přesvědčivé a vybralo si pauzu od svých předchozích silných zisků. Globální averzi k riziku například značí i hodnota Fear & Greed indexu, který se po pozdních jarních a letních měsících optimismu dostává pod 50bodovou hranici značící nervozitu na trzích.
V ekonomickém kalendáři bylo včera rušno, když jsme byli svědky například německé míry nezaměstnanosti, která v září činila 6,3 %. Velká Británie za druhé čtvrtletí vykázala 21,5% propad hrubého domácího produktu a Američané ve druhém čtvrtletí sledovali 31,4% propad HDP, nicméně tato statistika je vyjádřena mezikvartálně.
Na hlavním měnovém páru měl v průběhu včerejšího dne navrch dolar, který se v ranních hodinách odrazil od rezistence okolo 1,1750 EURUSD. Tato hodnota v předchozích týdnech naopak třikrát působila jako hranice podpory pro tento měnový pár, nicméně po jejím pokoření se její role obrátila a aktuálně naopak bude bránit euru v posílení. Evropská společná měna nakonec v odpoledních hodinách a během asijské seance své ztráty smazala a vrátila se právě do blízkosti zmiňované rezistence pod 1,1750 EURUSD.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.