Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna se obchoduje v pásmu 25,20 až 25,25 za euro.

Euro oslabilo kvůli drahému plynu

Klíčové body

  • Euro kvůli omezení dodávek plynu z Ruska oslabilo proti dolaru.
  • Mezinárodní měnový fond snížil očekávání růstu v Evropě v dalším roce na nulu.
  • Podle Bloombergu má Kreml v úmyslu pokračovat v současném přístupu k dodávkám plynu do Evropy.
Zdroj: Depositphotos

Uškrcení dodávek ruského plynu do Evropy a očekávání dalšího snížení objemu dodávaného plynu dalo během úterý euru ránu. To se opět začalo přibližovat do blízkosti parity s dolarem. Proti euru posílil i frank. K oslabení eura mohlo mírně přispět i zveřejnění nové makroekonomické predikce Mezinárodního měnového fondu, který snížil očekávání světového hospodářského růstu. V reakci na omezení dodávek plynu do Evropy snížil MMF svou predikci pro růst ekonomiky v Evropě o 1,3 procentního bodu a očekává tak nulový růst. K oslabení eura přispěla i dohoda zástupců členských států EU, kteří se dohodli na omezení spotřeby plynu v zimě roku 2023 o 15 %, což se negativně projeví v hospodářské výkonnosti v regionu.

Je stále více zřejmé, že Rusko bude pomoc evropských států Ukrajině „odměňovat“ omezováním dodávek plynu, na který si významná část evropského byznysu vybudovala závislost v době velmi nízkých cen. Plyn byl zajímavým zdrojem energie i díky jeho univerzálnosti a při výrobě elektrické energie umožnil relativně levné zapínaní a vypínání provozu, které vykrývalo výkyvy obnovitelných zdrojů energie. V průměru pak měl navíc menší dopad na životní prostředí než hojně používané uhlí. V průběhu široké adopce ruského plynu v rámci evropské ekonomiky byly ale podle všeho hrubě podceněny rizika na straně dodavatele tažená totalitní a nespolehlivou charakteristikou režimu okolo Vladimira Putina.

Proto, než dojde k významnému snížení závislosti Evropy na energetických komoditách z Ruska, respektive, než Rusko neobnoví objem dodávek na úrovně před válkou, bude evropská ekonomika pod silným nákladovým tlakem. Už vývoj v posledních týdnech způsobil významné škody, a to především v odvětvích náročných na spotřebu energií. Prognózy tuto situaci přirozeně reflektují, což vytváří tlak na slabší euro. V současné době je totiž vliv kondice ekonomiky a jejich výhledů velmi důležitý pro směřování kurzu měn jednotlivých zemí. Současná situace tak nahrává slabšímu euru. Vedle dolaru posiluje i švýcarský frank. Podle zdrojů agentury Bloomberg má Kreml v plánu pokračovat s omezováním dodávek plynu. To by vyvinulo dodatečný tlak i na oslabení měn našeho regionu.

Špičky Evropské unie z důvodu nespolehlivosti ruských dodávek a tamního režimu došly k politické shodě na omezení spotřeby plynu v zimě 2023 o 15 %. Maďarsko bylo jedinou zemí EU, která hlasovala proti. Takové omezení bude mít negativní dopad na kondici evropské ekonomiky. Negativní dopady by ale dle zástupců Evropské komise měly být do budoucna menší, než kdyby k dohodě nedošlo a Rusko opět omezilo, či úplně přerušilo dodávky plynu do Evropy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0137 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0055 do 1,0192 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,57 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,12 do 24,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter