Euro reaguje poklesem na Draghiho slova. Čas na prodej EURGBP!

Euro reaguje poklesem vůči všem hlavním měnám, poté, co prezident Evropské centrální banky Mario Draghi naznačil, že se ECB bude nadále držet stávající politiky a usilovně pracovat na novém QE programu při snaze oživit ekonomiku eurozóny.

Měna, jež je používána národy 18 zemí vymazává intradenní nárůst vůči dolaru. Bloomberg Dolar Sport Index roste po náhlém prohlubování politického napětí na Ukrajině. Australský dolar klesá nejvíce za poslední měsíc proti svému americkému protějšku, poté co obchodníci oživili sázky, že australská centrální banka sníží své úrokové sazby poté, co nezaměstnanost vyskočila.

Euro se momentálně ocitá na úrovni 136,511 jenů. Proti dolaru euro taktéž klesá na momentální úroveň 1,33426. Japonská měna nadále vykazuje zvýšenou volatilitu a dosahuje hranice 102,305. EURCZK se obchoduje v téměř nezměněné podobě na 27,7860.

„Oživení eurozóny je mírné a nerovnoměrné a inflační očekávaní zůstávají pevně ukotvena“ řekl Draghi novinářům ve Frankfurtu nad Mohanem.

ECB drží sazby na minimu, stupňuje přípravy nákupů aktiv

Politika ECB

Všichni ekonomové dotazování agenturou Bloomberg správně predikovali, že úředníci ECB udrží refinanční sazbu na rekordně nízké úrovni 0,15 procent. Mimo to také správně předpovídali negativní úrokové sazby z vkladů. Euro oslabilo o více než 4 procenta proti dolaru od 8. května, kdy Draghi signalizoval uvolnění měnové politiky v případě potřeby. 5 června ECB přistoupila ke snížení refinanční sazby a posunutí depozitních sazeb poprvé v historii pod nulové hodnoty.

Setkání politiků se uskutečnilo ve stejnou chvíli, kdy se na Ukrajině prohlubuje geopolitická krize. Rusko shromáždilo vojáky podél hranice s Ukrajinou a prezident Vladimir Putin oplatil Americe a Evropské Unii jejich sankce, zavedením embarga na dovoz potravin.

Bloomberg Dollar Spot Index roste o 0,1 procento. Žádosti o podporu v USA klesly o 14.000 na 289.000 v týdnu končícím 2. srpna, z 303000 v předchozím období, ukázala zpráva ministerstva práce dnes ve Washingtonu.

BOE ponechává klíčovou sazbu na rekordně nízké úrovni

Libra roste 0,2% vůči dolaru, poté co Bank of England sdělila, že podrží svojí klíčovou úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovní 0,5 procenta.

10leté výnosy státních dluhopisů ve Velké Británii klesají na nejnižší úroveň po poslední rok. Rozhodnutí centrální banky správně předpovědělo všech 47 analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg. Úředníci BOE byli jednotní ve svém hlasování a ponechali tak měnovou politiku banky beze změny od zasedání výboru pro měnovou politiku v červenci 2013. BOE bude aktualizovat své hospodářské prognózy příští týden.

Libra se ocitá na úrovni 1,68326 za dolar, a mírně tak posiluje a vzdaluje se nejnižší úrovni za posledních 8 týdnů, jež byla zaznamenána 4. srpna na 1,6814 za dolar. Měnový pár EURGBP se obchoduje za 0,7934 za euro a pokračuje tak ve svém dlouhodobém propadu. Z technického hlediska tento pár po krátké korekci nabízí výhodnou příležitost ke spekulaci na pokles, neboť momentální propad s velkou pravděpodobností znamená pokračování nastoleného trendu.

Libra oslabila 0,2% v minulém měsíci, podle korelačně vážených indexu agentury Bloomberg, jež sledují 10 hlavních měn. Minulý rok byla však libra se svým ziskem 9,9% nejsilnější měnou ze všech měn rozvinutých ekonomik.

„Trh teď vyčkává na údaje z trhu práce společně se zprávy britské inflace v příštím týdnu, jenž budou mít velký vliv na budoucí pohyb libry“ řekl Daragh Maher, devizový stratég HSBC Holdings. Sterling v zásadě obchoduje v pásmovém rozhraní, ale v případě, že budeme svědky lepších amerických čísel v průběhu několika příštích týdnů, by libra mohla začít padat.“

Newsletter