Euro u 1,10 k dolaru. Dohoda s Řeky má být do pátku

Mezinárodní věřitelé Řecka se spolu s lídry Německa a Francie dohodli, že v příštích dnech budou intenzivně pracovat na dosažení dohody o další pomoci Řecku. Představitelé se na tom shodli na krizové schůzce, kterou německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Françoise Hollande svolali na pondělní pozdní večer do Berlína. Za termín pro uzavření rozhovorů nyní eurozóna považuje pátek 5. června.

Zpráva je jedním z důvodu, proč se euro vyšvihlo až na úroveň 1,0995 vůči americkému dolaru při nejslabší úrovni dne 1,0914 EURUSD.

Atény již několik měsíců jednají s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Zadlužená jihoevropská země peníze potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Prodloužený program o úvěrové pomoci vyprší 30. června a do té doby musí sjednanou smlouvu podpořit věřitelské instituce, vlády a v některých zemích eurozóny i jejich parlament.

S lídry Německa a Francie se v Berlíně sešel předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová a prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Diskutovali o stavu jednání s Řeckem a „shodli se, že práce musí pokračovat skutečně intenzivně“, citovala agentura Reuters mluvčího německé vlády.

„Účastníci jednání byli v posledních dnech v úzkém kontaktu a chtějí, aby to tak bylo i v příštích dnech, což samozřejmě platí i pro jejich kontakty s řeckou vládou,“ dodal mluvčí.

Během června musejí Atény uhradit MMF celkem 1,6 miliardy eur, z toho prvních 300 milionů eur už tento pátek. Jeden z řeckých vládních činitelů dnes Reuters řekl, že pokud bude do pátku jasné, že dohoda je v podstatě uzavřena, pak vláda dlužnou částku na účet fondu pošle, i když věřitelé ještě nové peníze neuvolní. Členové řecké vlády v minulých dnech dávali najevo, že kdyby měli volit mezi splacením úvěru a výplatou mezd a důchodů, volili by to druhé.

Činitelé informovaní o jednání s Řeckem v pondělí popřeli spekulace na finančních trzích, podle nichž už je dohoda prakticky hotová. Německý list Die Welt ale napsal, že řecký premiér Alexis Tsipras je ochoten diskutovat o úpravách důchodového systému, jimž se dosud bránil. Mezinárodní věřitelé poukazují hlavně na neochotu Řeků zavést důchodovou reformu a změny na trhu práce, což jsou hlavní body, které teď brání uzavření dohody.

List The Wall Street Journal napsal, že věřitelé začali v pondělí připravovat text konečné dohody, který chtějí předložit jako hotovou věc řecké vládě. Signalizuje to, že věřitelům po měsících jednání dochází s obstrukcemi druhé strany trpělivost. Podle informovaných zdrojů už měli účastníci pondělní schůzky v Berlíně text dohody k dispozici a některé zdroje to označily za „poslední nabídku“ pro Řecko. Nejmenovaný evropský činitel ale agentuře Reuters řekl, že žádný takový text nebudou věřitelé předkládat jako ultimátum.

Řecký ministr práce Panos Skurletis dnes řekl, že jeho vláda už nikam ustoupit nemůže a řada je na věřitelích. „Pro další kompromisy není prostor. Čekáme, až druhá strana přijme svou zodpovědnost,“ řekl Skurletis v řecké televizi Skai TV. Podle něho je čas na „politické“ řešení krize.

Evropský komisař pro ekonomiku Pierre Moscovici sdělil, že jednání s Řeckem zaznamenávají pokrok, i když k dohodě je stále nutné ještě hodně udělat. Komisař potvrdil, že Řekové předložili návrh na řešení otázky důchodového systému a věřitelé jej nyní posuzují.

Newsletter