Euro znovu oslabuje na 1,3645 EURUSD, další výkyvy kurzu přinesou odpolední makrodata

Česká měna zůstává po mírném posílení z předchozích dnů na úrovni 27,42 Kč za euro, k americkému dolaru potom otevírá posílením na 20,09 Kč za dolar. Eurodolarový kurz se v nočním asijském obchodování udržel pod hladinou 1,3670 a nyní dolar znovu posiluje na 1,3648 EURUSD. Vůči japonskému jenu dolar mírně oslabil na 101,75 USDJPY. Dnešní obchodování na devizových trzích bude probíhat po včerejších svátcích v USA a Velké Británii již za plné likvidity.

Evropská centrální banka si je plně vědoma rizik spojených s nízkou inflací a vývoj cenové hladiny ostražitě sleduje, řekl včera její guvernér Mario Draghi. Otázka ohledně konkrétních kroků ECB zůstala stále bez odpovědi, mezi variantami je další snížení sazeb, včetně stanovení záporné depozitní sazby poprvé v historii, nákupu krytých cenných papírů (ABS) či nějaké formy programu nákupu dluhopisů. Ukáže-li vývoj v kurzu eura, na peněžním či kapitálovém trhu neodůvodněné utažení měnových a finančních podmínek, ECB by manévrovala stále v prostoru konvenčních opatření, řekl Draghi. Dnes diskusní setkání ECB v Portugalsku končí. Banka o měnové politice rozhodne 5. června.

Devizové trhy bedlivě sledují rovněž konflikt na Ukrajině, který se vojensky vyostřuje. Ukrajinská armáda nasadila v bojích o letiště ve východní části země vrtulníky a výsadkáře.

Odpoledne bude eurodolarový trh pod vlivem makroekonomických zpráv z USA – mimo jiné zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby (očekává se pokles o 0,7 %), index aktivity Markit PMI, spotřebitelská důvěra (očekává se růst na 83,0 bodů) a další zprávy z trhu realit. Ekonomické indikátory by měly signalizovat pokračující oživování americké ekonomiky a potvrdit postupnou redukci měnového stimulu Fedu.

Euro by mělo zůstat pod prodejním tlakem, kurz by měl zůstat pod 1,3680 EURUSD a v následujících dnech směřovat spíše k hladině 1,3600.

Newsletter