Eurogroup slíbila ECB fiskální reformy. Potížistu Francii neřešila

Uvolněnou měnovou politiku Evropské centrální banky musejí doprovodit reformy rozpočtu fiskální politiky i ekonomiky zemí měnové unie. To si odsouhlasili ministři financí zemí eurozóny na schůzce v Miláně, které se účastnil i šéf ECB Mario Draghi. Schůzka se nijak zvlášť nezabývala Francií, která nedávno řekla, že nebude schopna splnit rozpočtové sliby.

Podpůrná opatření ECB, která minulý týden snížila základní úrok v eurozóně prakticky na nulu a oznámila program nákupů cenných papírů od bank, by vlády měly doplnit mixem rozpočtové politiky, investic a strukturálních reforem. Tolik deklarace z dnešní schůzky. „V nadcházejících měsících budeme na tomto mixu dál pracovat,“ řekl na tiskové konferenci po zasedání ministrů Euroskupiny její předseda Jeroen Dijsselbloem.

Ministři se podle něj shodli na tom, že levné úvěry od centrální banky strukturální problémy jejich ekonomik nevyřeší. „To dokážou jen reformy, které ale vyžadují čas a politickou odvahu,“ konstatovali ministři.

Francouzská vláda ve středu sdělila, že kvůli zhoršení hospodářské situace nebude schopna snížit deficit pod tři procenta HDP v příštím roce, jak loni slíbila, ale až v roce 2017.

„Všichni jsme se dohodli, že budeme dodržovat pravidla … a že jakákoli otázka ohledně flexibility (v uplatňování pravidel) by se samozřejmě měla řešit v rámci stávajících pravidel,“ řekl Dijsselbloem podle agentury Reuters. Dodal, že Francie se neřešila.

Newsletter