Europoslanec Zdechovský: S eurem budeme hrát první ligu

Přijetí eura by nás dostalo do první ligy evropských států, byli bychom u všech jednání. Kdo někdy podnikal a vyvážel do zahraničí, určitě potvrdí, že euro exportérům pomůže opravdu výrazně. Lidem by se samozřejmě zjednodušilo cestování do zahraničí. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

R24: Jak byste zhodnotit momentální kondici české ekonomiky?

Českou republiku se snažíme v Bruselu opravdu hodně propagovat. Česká ekonomika, když nebudeme zvyšovat deficit a mandatorní výdaje, vypadá, že by mohla mít prvky zdravosti a dravosti. To může být velmi dobrá zpráva pro investory a firmy s vysokou přidanou hodnotou. Právě počet firem z oblasti hight-tech (pozn. redakce odvětví s vysokou technologickou náročností) se v České republice zvyšuje. Například v souvislosti s investicí pět miliard korun do vrtulových motorů pro letadla, vznikne za 190 milionů korun v Hradci Králové testovací centrum, které k nám zase přivede experty. Půjde o evropské testovací centrum, takže evropské firmy, které budou turbovrtulové motory vyrábět, se budou směrovat na Českou republiku. To může totálně převrátit náš průmysl. Často je slyšet, že v naší zemi jsou převážně montovny, ale za chvíli v České republice můžeme mít specialisty na letectví, kosmonautiku.

R24: Jak dlouho to bude trvat? Co proto můžete ze své pozici europoslance udělat?

Domnívám se, že 3 – 4 roky. Nedávno jsem například pomohl firmě, která si potřebovala ověřit certifikace, vzal jsem je na Evropskou komisi a díky tomu jejich letoun již dělá zkoušky a začne se vyrábět – šlo o investici v řádech několik miliard korun. Firmy mohu nasměrovat do Evropské investiční banky, ta jim je schopna nabídnout půjčku za 1 – 2 procenta. Jsem také schopen jim zprostředkovat jednání mezi českými bankami a Evropskou investiční bankou, tím získají záruky na úvěr, což jim může výrazně zlevnit poskytování.

R24: Pomohlo by České republice k tomu, aby už nebyla pouze montovnou, přijetí eura?

Rozhodně ano. V současné době už splňujeme veškerá kritéria pro přijetí. Dostalo by nás to do první ligy evropských států, byli bychom u všech jednání. Kdo někdy podnikal a vyvážel do zahraničí, určitě potvrdí, že euro exportérům pomůže opravdu výrazně. Dneska za různé převody ztrácíme velké peníze.

R24: A jaké by byly výhody pro občany?

Lidem by se samozřejmě zjednodušilo cestování do zahraničí. Vidím tady v Bruselu kolegy ze Slovinska i Slovenska, všichni si euro chválí. Na Slovensku jsem sám podnikal, málokdy jsem tam potkal člověka, který by byl s eurem nespokojený. Každý z nich, kdo někdy vyjel ze Slovenska, zařizoval třeba něco v Rakousku nebo Německu, tak ocenil, že jsou současní eurozóny.

R24: A vidíte i nějaké nevýhody?

Často je slyšet, že budeme platit dluhy za jiné země, že se zhorší naše ekonomická situace nebo se bude zdražovat. To je z mého pohledu naprostý nesmysl. Euro může některé služby výrazně zlevnit. Tím, že si začneme opravdu konkurovat a začneme skutečně reálně srovnávat ceny, tak to může situaci výrazně ovlivnit. Když vezmu bankovnictví v Evropě, tak tady neplatíte za nic žádné poplatky. To je krásná ukázka toho, jak je český bankovní sektor uzavřený a zakonzervovaný, jak je nepružný. Malé banky jsou u nás úspěšné, protože reagují na ty největší nesmysly českého bankovnictví. Díky euru si můžete na jedno kliknutí srovnat ceny života v Belgii, v Německu, v České republice a není to pro experty, pro ekonomy, ale je to pro běžného občana.

R24: Jak probíhá spolupráce s Vašimi kolegy europoslanci z jiných zemí?

Jsem v českém delegaci, ale chodím ještě na německou delegaci, kde jsem jako jediný Čech ve frakci CDU/CSU, což mě výborným způsobem dostává do hry ohledně některých návrhů. Mohu tam diskutovat a slyšet některé argumenty, než budou představené na plénu nebo ve výborech. Díky tomu mám také možnost dostat se i na některá školení, která pořádají německá ministerstva tady v Bruselu.

Musím také říci, že je to nejlépe organizovaná delegace v Evropském parlamentu. Přál bych si, abychom i my Češi měli takovouto strukturu a schopnost překonat nějaké osobní konflikty a pracovat na konkrétních věcech. Jsem také německými zastoupeními v Bruselu zvaný diskutovat o migraci nebo kohezní politice, i když mají Němci odlišné názory, debatě jsou otevřeni. Mají také skvělou vlastnost – jsou ochotni naslouchat, to si myslím, že se od nich můžeme učit. Třeba francouzská delegace přichází do Bruselu se svými postoji, které jsou dány ve Francii a podle toho hlasují. Italové i Španělé to mají stejně tak. Němci jsou mistři kompromisů a vyjednávání, to je věc, kterou se od nich neustále učím.

R24: Jaký očekáváte výsledek nadcházejících německých voleb?

Jsem přesvědčený, že Angela Merkelová vyhraje. Martin Schulz, se v některých otázkách odvařil, úplně nepochopil vnímání některým evropským nařízením německou společností. Začal produkovat svoji trochu arogantní socialistickou politiku, po boomu z ledna začíná nyní ztrácet. Jeho komentář, že pomůže Emmanuelu Macronovi vyhrál prezidentské volby, byl v německém tisku zesměšňován a brán jako velmi dobrý vtip. To bych řekl, že také o něčem svědčí a ukazuje, že socialisté budou mít problém ve volbách uspět.

Tomáš Zdechovský je od července 2014 poslancem Evropského parlamentu za KDU-ČSL. V letech 2004 – 2014 byl jednatelem PR a komunikační agentury Commservis.com, od roku 2011 také vzdělávací agentury WIFI CZ a společnosti Brain2win na trénink mozku. Věnuje se také publicistice a literární činnosti. Je autorem čtyř knih, z toho tří básnických sbírek a jedné prózy. Vystudoval tři magisterská studia: pastorační asistent, pedagog volného času na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a mediální studia na FSS Masarykovy univerzity v Brně. Bakalářský titul získal na Papežské univerzitě v Římě v oboru politické komunikace. Je ženatý, má čtyři děti.

Newsletter