Eurové půjčky začínají být extrémně levné, dolar posiluje a míří k 1,3500 EURUSD

Česká měna je dnes opět bez pohybů, otevírá na kurzu 27,44 Kč za euro. K americkému dolaru potom včera ztrácela až na 20,30 a dnes otevírá na 20,27 Kč za dolar. Eurodolarový trh prošel výrazným výkyvem ve prospěch dolaru, který dnes v noci posiloval až na 1,3520 EURUSD. Ve srovnání s včerejším ránem je nyní dolar o více než 1 cent silnější k euru, aktuální kurz je 1,3538 EURUSD.

Výprodeje eura souvisejí s vývojem úrokových sazeb v eurozóně a Spojených státech. Zatímco ECB posunula svou refinanční sazbu do negativního teritoria, americký Fed by měl od příštího roku začít zvyšovat sazby. Investorům se tak začínají vyplácet tzv. carry obchody, kdy si půjčují za nízký úrok v eurech a kupují lépe úročená aktiva. Hovoří se rovněž také o tom, že i centrální bankéři mimo eurozónu uvažují o snížení podílu rezerv v eurech kvůli nízkým úrokům.

Výnos amerického 10letého dluhopisu dále vzrostl na 2,646 %, když ještě před 14 dny činil jen 2,4 % a na začátku května 2,042 %. Analytik William O’Donnell z RBS Markets očekává, že se výnos amerického 10letého dluhopisu dostane do jednoho měsíce na úroveň 2,80 %.

Zatímco americké akciové trhy včera uzavřely beze změny (Dow Jones +0,02 %), tokijský index Nikkei225 dnes zavřel růstem o 0,5 %. Japonským akciím pomohlo rozhodnutí MSCI ponechat jihokorejský a taiwanský akciový index mezi „emerging“ trhy. Spekulovalo se totiž, že zvažované přeřazení těchto indexů do skupiny rozvinutých trhů povede k odlivu prostředků právě z japonských akcií. Americký dolar k japonskému jenu zůstává poměrně klidný, aktuální kurz je 102,29 USDJPY.

Včera odpoledne byly zveřejněny dva méně významné americké makroindikátory – optimismus malých podniků NFIB (96,6 bodů) a nové pracovní pozice za duben (4,455 mil.) – nicméně obě čísla jsou na maximech od roku 2007. Dnes žádné důležité ekonomické zprávy neočekáváme. Trend na eurodolarovém trhu je i nadále klesající, euro by mohlo brzy testovat hladinu 1,3500 EURUSD.

Newsletter