Eurozóna dala Aténám šest dní. Chce definitivní reformy

Náměstci ministrů financí eurozóny dali Aténám šest pracovních dnů na přepracování seznamu reforem. Chtějí tak zajistit, aby bylo možné 24. dubna dosáhnout dohody o uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního záchranného programu pro Řecko. Informoval o tom dnes řecký list Kathimerini. Obě strany se podle agentury Reuters ve středu setkaly v Bruselu.     

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 100 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Řecko začátkem dubna předložilo 26stránkový seznam reforem, podle zástupců mezinárodních věřitelů jsou však Atény příliš optimistické ohledně rozpočtových příjmů a vyhýbají se klíčovým problémům souvisejícím s penzijním systémem a trhem práce. 

„Řecké straně bylo poskytnuto šest pracovních dnů na prezentaci návrhů, které by věřitelé mohli akceptovat,“ uvedl list Kathimerini. V lotyšském hlavním městě Rize se 24. dubna uskuteční zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny. „Při zasedání euroskupiny 24. dubna již stoprocentně bude dosaženo dohody,“ řekl dnes řecký ministr pro koordinaci vládních aktivit Alekos Flamburaris.     

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.     

Dnes musí Řecko uhradit MMF splátku ve výši zhruba 450 milionů eur. Zdroje z řecké vlády opakovně potvrdily, že země částku zaplatí. „Žádné starosti. Peníze jsou. Dnes je pošleme,“ řekla agentuře DPA nejmenovaná osoba z řeckého ministerstva financí. 

Newsletter