Eurozóna stagnuje. Inflace je nejníž od října 2009

Eurostat potvrdil to, co naznačila ranní čísla z Německa a Francie. Ekonomika eurozóny ve druhé čtvrtině roku stagnovala, celé Evropské unie rostla jen o 0,2 procenta.

K nule tak výkon evropské ekonomiky klesl po 0,2% růstu eurozóny a 0,3% růstu celé EU v první čtvrtině roku. Meziroční růst HDP zvolnil na 0,7 % z 0,9 % v eurozóně a na 1,2 % z 1,4 % v celé EU.

Pohled na jednotlivé země ukazuje, že na brzdu celého evropského bloku stouplo právě Německo spolu s Itálií. Obě velké ekonomiky mezikvartálně o pětinu procenta klesly. Nejhůř se daří Rumunsku, kde ekonomika klesla o procento. Nejlépe naopak Velké Británii s Maďarskem s růstem o 0,8 %, a také ekonomikám Španělska a Portugalska a Pobaltí.

Červencová inflace v eurozóně zvolnila na meziroční pouze 0,4 procenta, což je dno od října roku 2009. Meziměsíční pokles dosáhl 0,7 procenta. V celé EU pak meziroční růst zvolnil na 0,6 %, pokles proti červnu dosahuje půlprocento.

V meziroční deflaci vězí ekonomiky Bulharska, Řecka, Portugalska, Španělska a také Slovensko. Stagnace cen „svítí“ u Estonska, Itálie a Polska.

Newsletter