Eurozóna stále v deflaci, přesto obrat k lepšímu

Eurozóna zůstává v deflaci, ač v menší míře. Meziroční pokles spotřebitelských cen dosahoval v únoru podle prvního rychlého odhadu Eurostatu hodnoty 0,3 procenta. Je to ale méně než lednových 0,6 procenta i analytiky odhadovaných 0,5 procenta.    

Mezi hlavními složkami, které tlačily ceny vítaným směrem vzhůru, je podle Eurostatu vývoj cen služeb. Ty v únoru o 1,1 procenta vzrostly, o měsíc dříve rostly o procento. Po lednovém poklesu o 0,1 procenta v únoru podle statistiků rostly i ceny potravin, alkoholu a tabáku a to o půl procenta. V poklesu ale pokračují ceny průmyslových výrobků a především energií, které se po lednových 9,3 procenta v únoru snížily o 7,9 procenta.     

Potvrzeno: Eurozóna byla koncem roku v deflaci

V deflaci jsou země používající společnou měnu od prosince. Je to podruhé v její historii. Lednový meziroční pokles cen o 0,6 procenta byl největším propadem od července 2009 – v tomto roce ceny klesaly od června do října.     

ECB už loni snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Cílem banky je zvýšit inflaci těsně pod dvě procenta. Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. Tento měsíc ECB spouští plnohodnotný program QE, tedy včetně nákupů vládních dluhopisů.

Eurostat dnes zveřejnil také údaj o lednovém vývoji míry nezaměstnanosti v eurozóně. Ta klesla z revidovaných 11,3 % za prosinec na 11,2 %, nejnižší úroveň od dubna 2012. Ekonomové v anketě Bloomberg předpovídali lednovou úroveň 11,4 %. 

V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti klesla rovněž o 0,1 procentního bodu a dostala se na 9,8 procenta. Eurostat odhaduje, že v celé EU bylo v lednu bez práce 23,815 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem se tak jejich počet snížil o 156.000. V samotné eurozóně počet nezaměstnaných klesl o 140.000 osob na 18,059 milionu. 

Newsletter