Evropa navazuje na propad Wall Street, v Praze odolávají KB a O2 po výsledcích

Evropské akciové trhy během závěrečné seance tohoto týdne registrují výrazné ztráty, když navazují na včerejší propad v zámoří. Nejvíce propadá německý DAX, který během dne ztrácel i více jak 2 %, následovaný britským FTSE, který aktuálně padá o 1,3 %, a francouzským CAC 40, který ztrácí přes procento.

Důvod lze spatřovat v celé sérii negativních zpráv, které dorazily během posledních týdnů. Bylo až překvapivé, jak trhy jednotlivé zprávy přecházely bez menšího zaváhání. Nyní se však situace změnila a razantní výběr zisků postihl trhy celosvětově.

Investoři dnes očekávají další důležitá data ze zámoří týkající se situace na trhu práce. Očekává se, že celková míra nezaměstnanosti zůstane podle ekonomů na 6,1 % a změna počtu pracovních míst by měla dosáhnout 230 tisíc.

V centru prodejních účtů jsou téměř všechny sektory. Výrazně ztrácí komoditní a bankovní sektor. Nepomohly ani lepší korporátní výsledky, kdy například druhá největší francouzská banka Société Générale vykázala 7,8 % nárůst čistého zisku na 1,03 mld. eur. Krátce po otevření se titul držel v kladném teritoriu, poté se však nechal strhnout okolním negativním sentimentem a ztrácí 2,05 %.

Komerční banka zvýšila zisk o 4,5 %, celkové výnosy ale klesly

Trh je stále těžší, říká O2. Přes pokles zisku i tržeb nachází půdu pod nohama (+komentáře)

Situace na pražské burze je obdobná, kdy opět rekordní pád předvádí akcie těžařské společnosti NWR. Titul se během dne obchodoval i pod hranicí 2 Kč za akcii a pokračující pád je pouze výsledkem nedávno ohlášeného plánu restrukturalizace a především rekordní emise nových akcií. V kladných číslech se v návaznosti na dnešní zveřejněné výsledky hospodaření snaží držet Komerční banka.

Komerční banka před otevřením trhu reportovala čísla, která především na úrovni čistého zisku překonala odhady o téměř 10 %. Podařilo se také snížit náklady na riziko o více jak 40 %. Na provozní úrovni byl výsledek v souladu s očekáváním. Titul aktuálně hájí ceny mírně nad 4 500 Kč metou. Po vzoru západoevropského regionu naopak ztrácí rakouská Erste, která se v dopoledních hodinách propadla až pod 520 Kč metu. Nyní ztrácí 3 %. Objem obchodů dosahuje nadprůměrných 470 mil. Kč. 

NWR. Akcionáři vyskakují z potápějící se lodě

Newsletter