Evropa nezahálí. Je připravena využít americké chyby. Které?

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen se pustil do nastupujícího amerického protekcionismu. Z jeho rozhovoru pro televizi Bloomberg vyplývá, že Evropská unie hodlá plně využít amerického zaváhání na poli zahraničního obchodu. Chystá několik multilaterálních smluv.

Přední evropský úředník, který před svým nástupem do EK v roce 2014 působil jako finský premiér, uvedl, že propagace volného obchodu se ze strany EU začíná vyplácet. Evropa prý chystá smlouvy s několika významnými zeměmi. Jsou mezi nimi Japonsko, Čína, Indie, Saudská Arábie, Mexiko, Brazílie, Argentina a Spojené arabské emiráty. Trumpovo odmítání multilaterálních smluv je tedy pro Evropskou unii spíše příležitostí než hrozbou.

„Přestože Amerika signalizuje vzestupující protekcionismus, tak se zbytek světa snaží říct, že tohle není cesta, kterou se chtějí vydat. A to je hudba pro naše uši,“ uvedl Katainen.

Koho nejvíce zabolí „Trumpovo“ clo?

Komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa naznačují, že Spojené státy se budou soustředit na snížení 502 miliard vysokého deficitu obchodní bilance. Evropské státy naopak hledají způsob, jak v rámci zahraničního obchodu najít nové příležitosti. Odchod Británie z EU, americký protekcionismus, ruský tlak ve východní Evropě a vlna migrace do Evropské unie však komplikují zahraniční obchod.

„Od zvolení nového prezidenta USA se mnohá jednání mezi EU a jejími partnery urychlila. Po měsících zdlouhavých jednání se proces urychluje a mnohé země chtějí uzavřít dohodu s unií co nejdříve. Evropská unie se bude snažit co nejvíce využít této příležitosti. Podporovat liberálnější světový obchod je v naší krvi,“ dodal místopředseda EK.

Po uzavření dohody s Kanadou se EU nejvíce soustředí na uzavření dohody s Japonskem. Jednání už probíhají čtyři roky. Další jednání o obchodních smlouvách probíhají s Indií, jihoamerickým společenstvím Mercosur a také s Čínou. S asijským gigantem se jedná o čínském investování v Evropě.

JPMorgan: Protekcionismus může způsobit výprodeje, zajistěte se!

Newsletter