Evropa opatrně roste. Prahu vedou finance, ČEZ nad 620 Kč

Evropské akcie v průběhu úterní seance odevzdávají část svých intradenních zisků. Investoři čekají na odpolední makrodata ze zámoří týkající se situace v průmyslu a na směr první zámořské seance tohoto týdne po včerejším svátku.

Německý index DAX si aktuálně vede nejlépe, když roste o 0,45 % s denními maximy téměř u 1 % zisku. Roste i francouzský index CAC o 0,2 % a bez větších změn se obchoduje britský FTSE. Ruský index MICEX aktuálně klesá o 0,2 % a drží se tak pod 3.000bodovou úrovní.

Dopolední evropská makrodata přinesla meziměsíční pokles cen výrobců, resp. indexu PPI, o 0,1 %. V meziročním vyjádření pak došlo k poklesu o 1,1 %, zcela v souladu s očekáváním. Další data přišla z britského sektoru stavebnictví, které dosáhlo v srpnu nejvyšší úrovně za posledních sedm měsíců.

Akcie na pražské burze dnes rostou a to především díky bankovním zástupcům, kteří následují celý sektor výše. Komerční banka se posouvá k hranici 4 900 Kč za akcii, Erste se pak obchoduje po většinu dne pod 540 Kč metou. Nad 620 Kč se podařilo dostat ČEZu, který si za podprůměrného objemu připisuje jen menší zisk. V červených číslech se naopak obchoduje na NWR, které klesá o více jak 15 %, což při současné volatilitě na titulu představuje již vcelku standardní výkyv. Ostatní tituly většinou za nízkých objemů rostou. Větší objem protéká ještě přes akcie Philip Morris ČR, které se obchodují poblíž 10 550 Kč. Celkový objem na trhu dosahuje stěží 330 mil. Kč. 

Newsletter