Evropa padala na invazi Ruska na Ukrajinu. Výprodej zavládl i v Praze

Evropský benchmark přerušil třídenní vítěznou růstovou šňůru. Výprodej podpořilo obnovené napětí na Ukrajině. Z Kyjeva zaznělo od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že ruští vojáci vstoupili do země. Porošenko svolal mimořádný summit Rady národní bezpečnosti a obrany.

Trhy padají. Dle prezidenta Porošenka na Ukrajinu vtrhla ruská vojska

Index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,6 %, DAX -1,3 %, francouzský CAC -0,8 % a britský FTSE 100 index -0,4 %. Ruský Micex poklesl o 1,8 %.

Nepříjemný, i když očekávaný údaj přišel z německé ekonomiky, kde index spotřebitelských cen za srpen stagnoval po 0,3% růstu v červenci. Zítřek pak přinese údaj o inflaci za celou eurozónu a trhy ho budou napjatě vyhlížet v souvislosti se spekulacemi o možném rozhodnutí spuštění kvantitativního uvolňování v eurozóně. Ekonomové z Deutsche Bank se domnívají, že na příštím zasedání ECB může k oznámení QE dojít.

Na pražské burze odepsal index PX 1,69 %. Výsledky za 2Q před trhem zveřejnily Fortuna -0,74 %, Pegas -1,4 % a Stock Spirits -2,38 %. Fortuna zaznamenala 20% nárůst přijatých sázek i zisku, Pegasu roste zisk díky egyptské lince, která je již v plném provozu. Akcie Orco +12,55 % rostly až o 18 % po zprávě o prodeji polského projektu Zlota44 a uvedení termínu odchodu z pražské burzy. Nedařilo se ČEZu -1,8 %, Erste -3,4 %, VIGu -2,13 %, Komerční bance -1 % ani NWR -4,84 %.

Fortuna zaznamenala 20% nárůst přijatých sázek i zisku, pomohl fotbal

Pegasu roste zisk díky egyptské lince, celoroční výhled potvrzen

Stock Spirits je v zisku a vyplatí dividendu, tržby oslabila i česká koruna

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s.

Newsletter