Evropa proti internetovým obrům. O útok na Google prý nejde

Evropský parlament se dnes důrazně vložil do sporu o dominanci americké firmy Google v internetovém vyhledávání. Europoslanci schválili nezávaznou rezoluci, která monopoly v digitálním prostředí odsuzuje, protože firmy pak mohou svého silného postavení ke škodě uživatelů zneužívat. Ačkoli rezoluce žádnou konkrétní společnost nezmiňuje, chápou všichni usnesení europoslanců jako jasnou výzvu Evropské komisi, která s Googlem dlouhá léta vede antimonopolní řízení.     

EK začala společnost Google vyšetřovat v roce 2010. Na základě stížností jejích rivalů včetně amerického Microsoftu a řady menších internetových firem z Evropy zjišťuje, zda Google nemanipuluje s výsledky vyhledávání ve svůj prospěch na úkor konkurentů. Konkrétně jde třeba o to, zda ve svém vyhledavači neupřednostňuje vlastní produkty a služby. Pokud komise dospěje k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb.     

FT: Americký Kongres znepokojuje snaha Evropy rozdělit Google

Rezoluce europoslanců se týká práv spotřebitelů na jednotném digitálním trhu a ačkoli je nezávazná, způsobila velký rozruch. Dá se totiž interpretovat jako vzkaz komisi, aby ve sporu s Googlem pokročila a zaujala tvrdší postoj.     

Jeden z iniciátorů rezoluce, španělský liberál Ramon Tremosa trvá na tom, že o žádnou konkrétní společnost europoslancům nejde. „Nejsme proti Googlu ani žádným dalším americkým firmám. Jsme proti monopolům,“ uvedl.     

Jedním ze způsobů, jak může komise spor s Googlem vyřešit, je to, že mu nařídí oddělit internetový vyhledávač od ostatních služeb. Právě takový postup v obecné rovině navrhují europoslanci, podle nichž to je cesta, jak monopol vyhledávačů na internetu omezit. Zejména část rezoluce, v níž se o oddělování vyhledávačů od dalších služeb hovoří, vyvolala velké vášně, protože prý de facto jde o doporučení k rozdělení Googlu.     

Dosud největší útok na Google, europoslanci jej chtějí rozdělit

„Mediální informace, že europoslanci chtějí rozdělit Google, jsou hrubým zkreslením toho, co se na půdě Evropského parlamentu skutečně odehrává,“ uvedl k tomu český europoslanec z lidovecké frakce EPP Jiří Pospíšil. Podle něj EP jen vyzývá komisi, aby oddělení vyhledávačů od dalších služeb zvážila; o útok na Google prý nejde.     

Zcela opačně to vidí europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová. „Kolegové z EPP a SD připravili rezoluci, kterou sledují především to, jak atakovat Google – navrhují jeho faktické rozdělení. Já jsem proti tomu, aby poslanci předjímali rozhodnuti nezávislé komisařky pro hospodářskou soutěž,“ sdělila.     

Google ovládá ve vyhledávání na internetu v EU až 90 procent trhu. V Česku je zatím jeho pozice slabší díky silnému lokálnímu vyhledávači Seznam.cz. 

Newsletter