Evropa se nechala vynést výš, ČEZ za 650 korun

Evropské akcie ve středu rostly i přes slabý report z Německa ohledně podnikatelské důvěry. A možná právě proto. Horší údaje z eurozóny jsou totiž v posledních měsících zdrojem tlaku na Evropskou centrální banku k silnější stimulaci ekonomiky.

Německý index institutu Ifo mapující důvěru firem v ekonomiku poklesl v září pátým měsícem v řadě, ze srpnové úrovně 106,3 b. se dostal až na 104,7 b., zatímco analytici očekávali mírné zhoršení na 105,9 b. Slabší údaj přichází den po zveřejnění indexu nákupních manažerů v Německu, který v září poklesl na 15měsíční minima a poukázal na křehkost největší evropské ekonomiky. Prezident ECB Mario Draghi několikrát zopakoval, že centrální banka bude držet uvolněnou měnovou politiku po delší dobu.

Draghi: Sazby ECB zůstanou u nuly, než se inflace vrátí ke 2 %

Co se jednotlivých indexů týče, Eurostoxx 600 vzrostl zhruba o 0,6 %, DAX přidal +0,75 % a britský FTSE bezmála +0,5 %. Nejvýrazněji posílil francouzský CAC40 +1,3 %.

Na pražské burze se titulům příliš nedařilo, index PX zakončil se ztrátou 0,6 %. Největší pokles byl vidět na akciích Komerční banky -2,51 %, v poklesu pokračovala i Erste -1,13 %, která včera zvýšila odhad ztrát v souvislosti s maďarskou legislativou týkající se devizových půjček. Drobné ztráty měl i VIG -0,35 %. Naopak energetika ČEZ završila středeční obchodování na úrovni 650 Kč.

Newsletter