Evropa se zelená, Komerční banka trhá další rekord

Evropské akciové trhy si v průběhu úterního obchodování připisují i více jak 1% zisky, když sentiment paradoxně podpořila dopolední makrodata z eurozóny. Zpomalující (nikoli však překvapivě) inflace opět zvýšila sázky na posílení podpory ekonomiky ze strany ECB. Ta má ve čtvrtek především zveřejnit detaily odkupu aktiv, který má v říjnu spustit.

Inflace v eurozóně měřena indexem spotřebitelských cen CPI za září, dosáhla podle dnešního bleskového odhadu očekávaných 0,3 procenta. Na trhu tak opět rostou obavy z pokračujícího poklesu cenové hladiny a možné nadcházející deflace.

Mimo inflačních dat vyšly také údaje týkající se situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala na 11,5 procenta, rovněž tak naplnila očekávání analytiků. Pozitivně překvapila výše maloobchodních tržeb pro Německo, jež v srpnu vzrostla nejvíce za poslední 3 roky, tempem 2,5 % nad očekávání 0,5 %.

Z vybraných sektorů si dnes nejlépe vedou utility, svůj včerejší propad koriguje německá RWE +1,8 %, daří se ale také konkurenčním E.ON +1,5 % či Gaz de France +1,4 %.

Více jak 1% zisk si připisují i bankovní zástupci jako například Societe Generale, Commerzbank či Credit Agricole. O více jak 2 % roste britská RBS, která ohlásila, že uvolnila 1,3 mld. USD, které původně držela jako rezervu na špatné úvěry.

Rostou i akcie na pražské burze, kdy index PX posiluje o 0,6 % a to hlavně díky pokračujícímu růstu akcií ČEZ a Komerční banky. Komerční banka se dnes posunula na nová historická maxima, když překročila ceny u 5 150 Kč resp. o více jak 1,8 % výše. Akcie ČEZu rovněž navázaly na své růstové momentum a posunuly se nová letošní maxima u 671,80 Kč, kde se ale příliš dlouho „neohřály“ a vrátily se zpět k 665 Kč. Bez větších změn prozatím zůstává rakouská Erste Bank, která se drží u 496 Kč za akcii. Z menších titulů pak o více jak 6 % roste Unipetrol a to až ke 120 Kč. Více jak 1 % ztrácí CETV, které se v průběhu dne obchodovalo i pod 50 Kč. Celkový objem obchodů aktuálně dosahuje zhruba 350 mil. Kč.

NWR upsala 75 % nových akcií a zahajuje obchodování

V Praze beze změny obchodují akcie NWR. Společnost dnes oznámila, že v rámci emise nových akcií bylo splaceno 75,12 % kusů z celkem 5 030 100 717 kusů akcií v emisi. Akcionáři tak nakoupili celkem 3 778 434 181 nových akcií. S těmito akciemi se začíná obchodovat dnes jak na londýnské, tak na pražské burze. Na burze ve Varšavě začne obchodování zítra, 1. října. Nevyužitá práva na akcie by měla být využita věřiteli.

Newsletter