Evropa sílí vlivem bank i energií. Erste nad 500 Kč

Evropské akcie pokračují druhý den v řadě silným růstem, podpořeným dobrými daty z Činy i slušnými korporátními výsledky jak z Evropy, tak z Ameriky. Index Eurostoxx roste o 1,6 % a hlavními růstovými sektory jsou banky a energetiky. Banky pokračují ve své pozitivní korekci po intenzivních výprodejích, které zasáhly tento sektor v minulých týdnech. Sektor energetiky zase roste na základě vyšších cen ropy a zemního plynu. I sektor rozvodných společností (utility) roste, přestože se cena elektriky v Německu pohybuje okolo historických minim.

Farmacuetická společnost Akzo Nobel dnes reportovala výsledky za 3. čtvrtletí, které předčily očekávání, hlavně díky výraznému snižování nákladů. Akcie této firmy vystřelily o více než 4 %. Podobně si vedou akcie Swedbank, které se vezou na vlně optimismu po lepších čtvrtletních výsledcích a rostou o více než 3 %.

Investoři také začali nakupovat evropské akcie po zprávě, kterou přinesla agentura Reuters, že ECB již začala s kvantitativním uvolňováním nákupy dluhopisů na španělském a italském trhu. Oba dva zmíněné akciové trhy posílily od té chvíle o 2 %.

Bude ECB kupovat firemní dluhopisy? Euro padá, akcie sílí

Čínská ekonomika je nejpomalejší za 5,5 roku

Celkově pozitivnímu sentimentu pomohl také lepší čínský HDP, který v období od července do září rostl o 7,3 %, zatímco konsensus trhu byl 7,2 %, a také slušné korporátní výsledky amerických firem. Apple v noci opět překvapil svými čtvrtletními výsledky a přidaly se k němu také firmy United Technologies nebo Travellers, jejichž výsledky za 3. čtvrtletí výrazně překonaly očekávání analytiků.

Apple netroškaří: nečekaný odbyt iPhonů a příslib silného 1Q

České akcie dnes posilují o zhruba 1 %, hlavně díky bankám a ČEZu. Erste se odpoledne přehoupla přes 500 korun a kotovala se chvilku i nad 510korunovou hladinou, což představovalo skoro 5% rally. Zde se však již ukázalo několik silnějších prodejců, kteří si vybrali své krátkodobě zisky. Komerční banka překonala úroveň 4700 korun, ale příliš velký apetit nakupovat nad touto úrovní nevidíme. ČEZ posílil v souladu s utilitami v západní Evropě, ale i zde se nad 580 korunami nacházejí prodejci. Objem 26 milionů dolarů je stále ještě nadprůměrný.

Index BUX přidává 0,6 % a opisuje vývoj v Evropě. OTP i MOL si připisují zisky zhruba 1,25 %, zatímco farmaceutická firma Richter Gedeon mírně klesá po snížení doporučení od Barclays.

Polské akcie jsou dnes silnější o 0,8 % měřeno indexem WIG20. Nejvíce přidávají banky  a také energetické firmy. Banky PKO i PEKAO, které mají velké váhy v indexu, rostou o přibližně 1,6 % a ze sektoru energií například ENEA dnes poskočila o 2,6 %.

Newsletter