Evropa solidně roste, v Praze drží zisky banky a ČEZ

Evropské akciové trhy si během úterní seance připisují zisky kolem procenta, když na trhu částečně utichají obavy z vývoje na Ukrajině. Růst se daří především těžařům a také bankám. Panevropský Stoxx Europe 600 index aktuálně roste o 1 % a maže tak včerejší ztráty.

Z vybraných titulů se daří zástupcům těžařského průmyslu, kdy francouzský Total SA roste o 2,2 %, Royal Dutch Shell o 1,3 % a britský BP o 1 %.

Daří se i bankovním zástupcům a to i přes horší než očekávané výsledky bankovního domu Credit Suisse. Druhá největší švýcarská banka ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty, jejíž výše je rekordní od krizového roku 2008. Ztráta byla trhem očekávána a stojí za ní částka 2,6 mld. CHF, jejímž zaplacením banka v květnu ukončila spor s americkými úřady. Titul během dnešní seance ztrácí 1,5 %.

Credit Suisse oznámila rekordní pokrizovou ztrátu a konec obchodů s komoditami

Ruské akcie po sedmidenním propadu poprvé rostou a připisují si 1,8 %. O 1,3 % roste těžař Rosněfť a státem vlastněný dopravce Aeroflot, který si připisuje 2,8 %.

Daří se i německému DAXu, který po čtyřdenním poklesu roste o procento. Mezinárodní měnový fond během včerejšího dne zvýšil odhad růstu pro německou ekonomiku z 1,7 % na 1,9 %.

Akcie na pražské burze rostou o 0,3 % podpořeny akciemi ČEZu, Komerční banky a Erste. Objem obchodů ale zůstává pod dlouhodobým průměrem, když dosahuje zhruba 200 mil. Kč. O 2,5 % klesá těžařská společnost NWR a obchoduje se tak na 3,9 kč. Analytici Goldman Sachs dnes snížili cílovou cenu ze 6,90 Kč na 3,30 Kč. Z menších titulů rostou akcie CETV, Pegasu a Unipetrolu.

Newsletter