Evropa zažila silné pondělí, hvězdou DAX

Evropské akcie odstartovaly týden prudkým nárůstem, k čemuž pomohla i zpráva o zmírnění napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Právě konfrontace mezi těmito zeměmi přiměla hlavní evropské indexy v pátek ke ztrátám. Ministři zahraničních věcí obou zemí o víkendu diskutovali o zmírnění napětí a podle německého ministra zahraničí bylo dosaženo určitého pokroku. Náladu akciového trhu nezkazilo ani vyjádření německé centrální banky Bundesbank, která očekává slabší výkon ekonomiky.

Bundesbank: Výhled pro německou ekonomiku se zatemňuje

Stoxx Europe 600 přidal 1 %, dařilo se i německému indexu DAX, který vyskočil o 1,8 %. Pozadu výrazně nezůstaly ani francouzský index CAC 40 +1,4 % a britský FTSE100 +0,8 %. Silného posílení se dočkala dnes britská libra, poté co guvernér Bank of England Mark Carney řekl, že ke zvýšení úrokových sazeb by mohlo dojít dříve, než začnou růst reálné mzdy. Boe dosud zdůrazňovala, že růst mezd bude klíčovým prvkem při posuzování, kdy dojde ke zvýšení úrokových sazeb.

Ruský Micex vzrostl o 0,3 % na 1422 bodů. Ruská centrální banka dnes rozšířila pásmo pro pohyb kurzu rublu a ukončila devizové intervence. Přibližuje se cíli dosáhnout začátkem roku volně pohyblivého kurzu.

Dobrá zpráva zazněla z eurozóny, kdy jsou vidět silnější výsledky exportu, pravděpodobně spojené i se slabším eurem. Přebytek obchodní bilance eurozóny v červnu vzrostl, a to díky zvýšenému vývozu do Číny, USA i Velké Británie.

Pražská burza dnes zůstala celkově zhruba na svém, když PX zakončila s nepatrným ziskem 0,08 %. Z větších hráčů se nejvíce dařilo energetice ČEZ +0,59 % a dále Komerční bance +0,51 %. Naopak mírně zaostala pojišťovna VIG -0,1 % a druhá z bank, Erste -0,22 %.

 

Autor je makléřem FINANCEZlín, a.s

Newsletter