Evropa zůstává pod tlakem ZEW, v Praze se oklepává NWR

Evropské akciové trhy během úterní seance ztrácí, především poté, co investory nepodpořila dnešní makroekonomická data z Německa. Během dopoledne byl zveřejněn index ekonomické důvěry ZEW, který vykázal další pokles a přiživil tak aktuální obavy o zdraví evropské ekonomiky.

Německý index DAX 30 aktuálně ztrácí 0,2 % a částečně tak mírní své dopolední ztráty. Index ekonomické důvěry ZEW během července poklesl na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu. Zveřejněný ukazatel tak navázal na předchozí data, která byla pro investory rovněž zklamáním. Jednalo se o průmyslovou produkci, nezaměstnanost či slabý obchod.

Němečtí investoři věří ekonomice čím dál méně, ZEW slábne 7 měsíců v řadě

Měnový pár EURUSD po datech aktuálně vykazuje jen minimální změny a maže tak dopolední ztráty.

Z jednotlivých akciových zástupců si  2% zisk připisují akcie Danone, poté co analytici Morgan Stanley zvýšili doporučení z „equalweight“ na „overweight“.

Naopak propadá sektor technologií. Akcie Software AG ztrácí okolo 16 %,  poté co společnost snížila výhled pro zbytek roku.

Investoři budou dále sledovat výsledkovou sezónu v zámoří. Krátce po poledni reportovala výsledky další zámořská investiční banka a to JPMorgan Chase, která opět dokázala překonat tržní odhady a připisuje si v předobchodní fázi již 3% zisk. Výrazně pozitivní čísla představila následně Goldman Sachs, jejíž akcie posilují o 2 %.

Goldman Sachs v 2Q s rezervou překonává laťku trhu a hlásí nárůst zisku i tržeb – akcie +2 %

JPMorgan ve 2Q – nižší zisk i výnosy na slabším obchodování, stále však nad odhady

Akcie na pražské burze dneškem proplouvají za podprůměrného objemu mírně převyšujícího 200mil. Kč hranici. Nejvíce rostou akcie těžařské společnosti NWR, které si připisují 15 % a obchodují se u 5 Kč za akcii. Společnost ráno oznámila, že s plánem restrukturalizace souhlasí 84 % držitelů zabezpečených dluhopisů a 65 % nezabezpečených dluhopisů. Jejich podpora plánu tak roste, stále ale není dostatečná. Z menších titulů ztrácí akcie pojišťovny VIG a za minimálního objemu se sesouvá i Pegas. Ztráty registruje rovněž O2, naopak o 1% růst se pokouší Komerční banka.

NWR (+20 %) stále nemá dost ano od věřitelů. Na zbylé tlačí (+komentáře)

Newsletter