Evropská komise zahajuje veřejnou konzultaci na téma FinTech

Evropská komise má v plánu zahájit veřejnou konzultaci na téma FinTech. Cílem je zformovat politickou reakci na rychle se rozvíjející trh nových inovací ve finančních službách.

Komise zřídila „Task Force“ na téma finanční technologie, ve kterém se bude diskutovat o finančních regulacích, technologiích, datech, přístupu k financím, podnikání, ochraně spotřebitelů a o konkurenci. Tento orgán EU říká, že zpětná vazba získaná z veřejné konzultace pomůže ujasnit, jak může FinTech podpořit konkurenci a efektivnost finančního trhu.

Komise by měla rovněž zvážit přijetí celoevropské licence pro FinTech společnosti, aby ty mohly provozovat finanční služby po celé Evropě. Další možnosti zahrnují vytvoření regulativního rámce a sandbox prostředí pokrývající celou unii.

Pozornost EU postupně směřuje k blockchainu

Dle Evropské komise bude možné stejnou metodou spolupracovat i se soukromým sektorem, stejně tak bude možné prozkoumat způsoby, jak využívat elektronickou identifikaci a zabezpečovací systémy pro kontrolu identity zákazníků či monitorovat praktiky digitálních poskytovatelů za účelem rozhodnutí, jestli mají být pravidla pro prodej finančních služeb na dálku (ať už online nebo přes mobilní telefon) pozměněna.

„Cílem je vytvořit prostředí, kde se inovativní FinTech produkty a služby rychle rozšíří po celé Evropské Unii, zatímco bude upevněna finanční stabilita, integrita a bezpečnost pro zákazníky, firmy a také investory,“ uvádí komise.

Účastníci trhu a občané EU jsou zváni k poskytnutí zpětné vazby tím, že odpoví na online dotazník, který se zaměřuje na formující se aspekty FinTech ekosystému včetně využití umělé inteligence, sdílených účetních knih a bariér vstupu na trh u FinTech startupů.

Šéf směnárny bitcoinů (nejen) o praní špinavých peněz. Jak v ČR?

Newsletter