Evropská konkurence Tesly na obzoru? Chystají se investice za miliardy

Budoucnost energie je v bateriích. Alespoň na to sází firma vizionáře Elona Muska Tesla, která v Americe investuje obrovské prostředky do stavby svých megalomanských továren na výrobu baterií. Na druhém konci Atlantiku se jí evropské firmy rozhodly konkurovat. Na území hned několika států se tak chystají opravdu enormní investice.

Německá kancléřka Angela Merkelová by měla potvrdit výstavbu továrny na lithium-iontové baterie pro německého výrobce automobilů Daimler v hodnotě 500 milionů eur. Ta má být především symbolem toho, že energetická úložiště jsou budoucností odvětví. U továrny však ještě nejsou známy parametry očekávané výrobní kapacity. Ještě větším projektem příštích let má ale být konstrukce továrny švédské společnosti NorthVolt AB, jejíž naplánovaná investice činí čtyři miliardy euro.

V souvislosti s tímto investičním trendem a spoluprací automobilového průmyslu s tím energetickým se v budoucích letech očekává pokles ceny baterií, což je v současnosti tou největší brzdou „zelených“ aut. „Jakmile začnou ceny baterií klesat a energetická efektivita se bude zvyšovat, uvidíme na trhu levnější ekologická vozidla, než jsou ta na klasický pohon,“ uvedl analytik Bloomberg LP Nikolas Soulopoulos.

Tesla a spol.? Češi by se svezli rádi, jen ta cena…

Celková světová kapacita baterií by se podle předpovědi agentury Bloomberg měla do čtyř let více než zdvojnásobit. Podíl evropského trhu by se pak měl téměř zdvojnásobit z dnešních dvou a půl procenta. Naplánovány jsou, kromě výrobny Daimleru a NorthVolt AB, nové továrny i v Polsku a Maďarsku. Baterie z těchto výroben by se měly uplatnit zejména díky sektoru energetických přenosových sítí a také poptávce automobilek Volkswagen a Renault.

Továrna značky Daimler má být tou největší v Evropě a je odpovědí na budovu „Gigafactory“, kterou staví Tesla společně s firmou Panasonic v americké Nevadě. Ta pojme investici o velikosti neuvěřitelných pěti miliard dolarů. V kompletní podobě by měla produkovat baterie v kapacitě 35 gigawattů ročně. To by mělo stačit na půl milionu vyrobených aut za rok, což je plánem firmy Elona Muska. Zároveň by to firmu posunulo na druhou příčku v oboru, když větší kapacitu vyrobí pouze korejská firma LG Chem.

Tesla ve zprávě svým akcionářům za čtvrté čtvrtletí oznámila, že během letošního roku bude finalizovat výběr lokace pro Gigatovárny 3,4 a „možná 5“.

Postaví Elon Musk další Gigafactory v Německu či v ČR?

Newsletter